Tło okładki jest białe. Na nim znalazło się pięć czerwonych róż w pełnym rozkwicie, pokazanych z góry. Jeden z kwiatów umieszczony jest na środku, pozostałe cztery rozmieszczone są w rogach.

Red Hot Chili Peppers

Wykonawca: Red Hot Chili Peppers
Okładka: Blood Sugar Sex Magik

Tagi: , ,

Blood Sugar Sex Magik

Rok 1991

Pierwsze spojrzenie na okładkę „Blood Sugar Sex Magik” przywodzi na myśl skojarzenie z tatuażem i jest to skojarzenie jak najbardziej słuszne. Do współpracy przy okładkowej grafice zaproszono duńskiego tatuażystę Henka Schiffmachera, znanego też pod pseudonimem Hanky Panky, który wykonał część rysunków. Natomiast zdjęcia i całą koncepcję graficzną opracował Gus Van Sant.

Tło okładki jest białe. Na nim znalazło się pięć czerwonych róż w pełnym rozkwicie, pokazanych z góry. Jeden z kwiatów umieszczony jest na środku, pozostałe cztery rozmieszczone są w rogach.

Z każdej z czterech krawędzi kadru wyłania się prawy profil jednego z członków zespołu. Portrety są czarno-białe. Opracowano je na podstawie zdjęć, więc są realistyczne. Sposób ich konturowania i cieniowania przypomina tatuaże. Każdy z muzyków wysuwa z ust nienaturalnie długi i szpiczasty język. Cztery języki sięgają w stronę środka okładki i łączą się z kwadratowym, symetrycznym wzorem złożonym z dekoracyjnie powyginanych ciernistych gałązek. Ta ciernista ramka otacza czerwoną różę znajdującą się na środku okładki.

Okładka nie ma jasno określonej góry ani dołu. Wzory rozłożone są symetrycznie. Na właściwe ułożenie okładki nie wskazują też napisy. Są rozmieszczone tak, że aby przeczytać nazwę zespołu i tytuł albumu, płytę trzeba obracać kilkakrotnie o 90 stopni. Przy każdej z krawędzi okładki znalazły się bowiem dwa wyrazy zapisane prostą czcionką – jeden jasnoszary, a drugi czerwony. Na szaro zapisane są cztery człony tytułu płyty, na czerwono cztery wyrazy składające się na nazwę zespołu. W ten sposób powstały dwukolorowe zbitki – Red Blood, Hot Sugar, Chili Sex i Peppers Magik.

Elementy graficzne na okładce – portret, czerwona róża i stylizowane cierniste gałązki, to popularne, wręcz klasyczne, motywy tatuaży. Wszyscy czterej muzycy – Anthony Kiedis, Chad Smith, Flea i John Frusciante – mają tatuaże.

Autorka: Pola Zygmunt

Lista utworów:

 1. The Power Of Equality
 2. If You Have To Ask
 3. Breaking The Girl
 4. Funky Monks
 5. Suck My Kiss
 6. I Could Have Lied
 7. Mellowship Slinky In B Major
 8. The Righteous & The Wicked
 9. Give It Away
 10. Blood Sugar Sex Magik
 11. Under The Bridge
 12. Naked In The Rain
 13. Apache Rose Peacock
 14. The Greeting Song
 15. My Lovely Man
 16. Sir Psycho Sexy
 17. They’re Red Hot