Okładka albumu to grafika, która jest bardzo prosta. Na jej środku króluje postać żołnierza. Jest on pozbawiony szczegółów fizjonomii, schematyczny, jakby został namalowany sprejem przy użyciu szablonu. Nie ulega jednak wątpliwości, że jest w mundurze. Ma płaszcz lub kurtkę, na głowie hełm i niesie na drzewcu coś jakby flagę. Rysunek jest brązowo-bordowy, a od postaci żołnierza biegną cztery jasne kształty, które wyglądają jak szkicowo zaznaczone, rozłożone skrzydła. Są białawe, wyraźnie poprzecierane.

Linkin Park

Wykonawca: Linkin Park
Okładka: [Hybrid theory]

[Hybrid Theory]

2000

O takim debiucie marzy wielu muzyków. Wydać płytę, która zostanie kilkakrotnie pokryta platyną w wielu krajach na świecie, płytę, z której piosenki staną się światowymi przebojami… A w odniesieniu do [Hybrid Theory] to nie wszystko, ten krążek stał się najlepiej sprzedającym się debiutem XXI wieku. Start jak marzenie.

Muzycznie [Hybrid Theory] to tak zwany new-metal, gatunek spopularyzowany właśnie przez kalifornijski Linkin Park. Co tam znajdziemy? Mieszaninę ciężkiego rocka, rapu i elektroniki, a najbardziej charakterystyczną cechą Linkin Park na tej płycie jest występ dwóch wokalistów – rapującego Mike’a Shinody i śpiewającego, często wręcz krzyczącego, Chestera Benningtona. Wychodzi znakomicie.

Okładka albumu to grafika, która jest bardzo prosta. Na jej środku króluje postać żołnierza. Jest on pozbawiony szczegółów fizjonomii, schematyczny, jakby został namalowany sprejem przy użyciu szablonu. Nie ulega jednak wątpliwości, że jest w mundurze. Ma płaszcz lub kurtkę, na głowie hełm i niesie na drzewcu coś jakby flagę. Rysunek jest brązowo-bordowy, a od postaci żołnierza biegną cztery jasne kształty, które wyglądają jak szkicowo zaznaczone, rozłożone skrzydła. Są białawe, wyraźnie poprzecierane. Skojarzenie ze skrzydłami potęguje siateczka umieszczonych na nich cieniutkich linii, przypominających delikatne żyłkowanie skrzydełek motyla lub ważki.

Tłem dla tej postaci jest szara ściana, pomazana niewyraźnymi, pozacieranymi literami. Nie sposób ułożyć z tych liter jakichkolwiek konkretnych wyrazów. Wyraźnie widoczne są za to nazwa zespołu i tytuł płyty. Nazwa, napisana czarnymi literami, znajduje się nad postacią żołnierza. Litery są drukowane, a „N” w każdym wyrazie jest odwrócone. Charakterystyczne jest również odcięcie niewielkiego fragmentu napisu. Każda litera jest przecięta u samego dołu, finalnie składa się więc z dwóch części. W przecięciu widnieje szary kolor tła, a w czterech rogach, wokół nazwy, znalazły się dodatkowo maleńkie rożki, jakby części nawiasu kwadratowego. Tytuł znajduje się natomiast obok żołnierza, na czarnym pasku i jest umieszczony w nawiasie kwadratowym. Litery zostały wycięte w pasku, mają więc szary kolor ściany.

[Hybrid theory] jest do dziś uważana za najlepszą płytę kalifornijskich new-metalowców. Zespół wciąż nagrywa, ale już w zmienionym składzie i po 3 latach zawieszenia działalności. Przerwa była spowodowana samobójstwem Chestera Benningtona, który przez lata zmagał się z uzależnieniem i z depresją. Odebrał sobie życie 20 lipca 2017 roku, a media podchwyciły fakt, że śmierć Benningtona przypadła dokładnie w dniu 53 urodzin jego przyjaciela, Chrisa Cornella z Soundgarden. Cornell targnął się na swoje życie 2 miesiące wcześniej, w maju 2017 roku. Bennington na pogrzebie Cornella zaśpiewał Hallelujah z repertuaru Leonarda Cohena.  

Autorzy: Roberto i Karola Więckowscy

Lista utworów:

 • Papercut
 • One Step Closer
 • With You
 • Points Of Authority
 • Crawling
 • Runaway
 • By Myself
 • In The End
 • A Place For My Head
 • Forgotten
 • Cure For The Itch
 • Pushing Me Away