Okładka płyty Bruce'a Springsteena. Na okładce albumu znalazło się zdjęcie piosenkarza z muzykami, którzy towarzyszyli mu w czasie nagrywania płyty. W sumie na zdjęciu jest kilkanaście osób. Wszyscy są w jakimś pomieszczeniu. Jest ono dosyć niewyraźne, w oddali rysują się meble, być może regały, a lepiej widoczne są tylko stół i krzesła

Bruce Springsteen

Wykonawca: Bruce Springsteen
Okładka: We shall overcome: the Seeger session

We shall overcome: the Seeger session

2006 rok

Kojarzony przede wszystkim z rockiem Bruce Springsteen wielokrotnie dawał do zrozumienia, że lubi i umie czerpać także z bogactwa bluesa, gospel, country czy folku. Zdecydowanie najlepszym i jednoznacznym tego dowodem stała się płyta „We shall overcome: the Seeger session”. Amerykański artysta sięgnął na niej do fundamentów, do piosenek spopularyzowanych przez wspominanego w tytule Pete’a Seegera i zagrał piosenki, które zna i śpiewa cała Ameryka. Zagrał z muzykami, którzy taką właśnie, często prowincjonalną, daleką od wielkomiejskich mód Amerykę reprezentują. Trudno nie przytoczyć od razu jednej z najbardziej frapujących historii związanych z tym albumem. Kompletowaniem tego zespołu zajmował się sam Boss, a poszczególnych muzyków „łapał” on w trakcie ich występów w barach i na imprezach. Chciał oddać charakter takiego wspólnotowego, żywiołowego grania. I mu się udało. 

Na okładce albumu znalazło się zdjęcie piosenkarza z muzykami, którzy towarzyszyli mu w czasie nagrywania płyty. W sumie na zdjęciu jest kilkanaście osób. Wszyscy są w jakimś pomieszczeniu. Jest ono dosyć niewyraźne, w oddali rysują się meble, być może regały, a lepiej widoczne są tylko stół i krzesła. Stół na zdjęciu znalazł się na pierwszym planie. Bezpośrednio za nim siedzą na krzesłach dwaj mężczyźni, jeden z nich, ten po prawej, to Bruce Springsteen. Za nimi i obok nich  stoją blisko siebie inni muzycy, kobiety i mężczyźni, większość z różnymi instrumentami w rękach. Po prawej stronie, w niewielkim oddaleniu od stołu, znalazły się jeszcze dwie osoby, kobieta i mężczyzna. Oboje siedzą na krzesłach i też mają instrumenty, kobieta gitarę, mężczyzna trąbkę. Wśród innych instrumentów jest jeszcze kilka gitar – jedną z nich trzyma Springsteen, a także trąbka, saksofon, skrzypce, mandolina i  wiolonczela. Na stole leży akordeon, prawdopodobnie należy on do muzyka, który siedzi na krześle obok Bruce’a.

Wszyscy muzycy są ubrani zupełnie zwyczajnie, prawdopodobnie w koszule, bluzki i jeansy i sprawiają wrażenie dobrze się bawiących. Szczegóły są jednak niewidoczne, zdjęcie, utrzymane w sepii, jest nieostre, jakby mocno rozświetlone. Pokój z muzykami zajmuje mniej więcej połowę okładki, potem sufit rozmywa się w jasną brązowo-pomarańczowo-żółtą plamę. Wypełnia ona całą górną część okładki i widnieje na niej jakby odcisk owalnej pieczątki. Owal jest pomarańczowy i wpisano w niego  imię i nazwisko wykonawcy oraz tytuł płyty. Imię i nazwisko znalazły się na górze owalu, „The Seeger session” na dole, a na środku, w czarnej ozdobnej ramce umieszczono właściwy tytuł albumu „We shall overcome”. Tytuł jest umieszczony w dwóch rzędach, na górze są dwa pierwsze, krótsze słowa, a pod nimi trzecie, najdłuższe. Wszystkie słowa zostały zapisane wersalikami.   

Nagrania na płytę zostały zarejestrowane w czasie trzech jednodniowych sesji, które odbyły się w domu Springsteena na przestrzeni 9 lat. Muzycy najczęściej nie znali się wcześniej, a wszystkie utwory były nagrywane bez wcześniejszego przygotowania. Brak precyzji słychać czasami w tych nagraniach, ale jest on zupełnie nieważny. Nie o warsztatowy perfekcjonizm w tych piosenkach chodzi, na pewno nie.

Autorzy: Roberto Więckowski, Karola Więckowska

Lista utworów:

  1. Old Dan Tucker
  2. Jesse James
  3. Mrs. McGrath
  4. O Mary Don’t You Weep
  5. John Henry
  6. Erie Canal
  7. Jacob’s Ladder
  8. My Oklahoma Home
  9. Eyes on the Prize
  10. Shenandoah
  11. Pay Me My Money Down
  12. We Shall Overcome
  13. Froggie Went A-Courtin’