Okładka to zdjęcie rentgenowskie człowieka. Jest on ukazany do połowy klatki piersiowej. Czarne żebra, kręgi szyjne, kości czaszki otoczone są złotą poświatą, w niektórych miejscach szkieletu czarne kości zanikają, pozostaje tylko ich złocisty ślad. Poświata nie tylko zastępuje niektóre fragmenty szkieletu i czaszki, ale też daje mglisty zarys osoby, do której należy szkielet: ma ona głowę nieco obróconą bokiem i bardzo szerokie ramiona. Podobny efekt jest wykorzystany na teledyskach do tej płyty: na postaci muzyków chwilami nałożona jest żółta i czarna barwa w taki sposób, jakby widoczne były fragmenty ich szkieletów. Cała okładka jest utrzymana niemal wyłącznie w dwóch kolorach – dominującym żółto-złotym i czarnym.

Offspring

Wykonawca: Offspring
Okładka: Smash

Tagi: , ,

Smash

1994

Melodia, szybkość, energia – wszystko to z pewnością można znaleźć na trzecim albumie amerykańskich postpunkowców. Smash wciąga od początku i nie odpuszcza do samego końca, a każda następna piosenka, choć odrobinę przewidywalna w swej punkowej estetyce, jest jednocześnie jakoś inna, niejednokrotnie okraszona nieoczekiwanym smaczkiem. The Offspring wyraźnie wie, co i jak chce zaśpiewać i zagrać i znakomicie, konsekwentnie prowadzi swój przekaz. I, co często można przeczytać w recenzjach tego krążka, trafia w samo serducho.

Pół żartem, pół serio można powiedzieć, że to, iż grupa celuje właśnie w serducho, jest sygnalizowane od razu na okładce. To grafika, a widnieje na niej coś jakby zdjęcie rentgenowskie czy szkielet człowieka. Jest on ukazany do połowy klatki piersiowej.

Czarne żebra, kręgi szyjne, kości czaszki otoczone są złotą poświatą, w niektórych miejscach szkieletu czarne kości zanikają, pozostaje tylko ich złocisty ślad. Poświata nie tylko zastępuje niektóre fragmenty szkieletu i czaszki, ale też daje mglisty zarys osoby, do której należy szkielet: ma ona głowę nieco obróconą bokiem i bardzo szerokie ramiona. Podobny efekt jest wykorzystany na teledyskach do tej płyty: na postaci muzyków chwilami nałożona jest żółta i czarna barwa w taki sposób, jakby widoczne były fragmenty ich szkieletów.

Cała okładka jest utrzymana niemal wyłącznie w dwóch kolorach – dominującym żółto-złotym i czarnym. Inną barwę mają jedynie nazwa grupy i tytuł płyty. Nazwa, umieszczona w czarnym pasku nad rentgenem, jest biała, a tytuł, naniesiony na dole na klatkę piersiową, czerwony.

Smash jest do dziś uważany nie tylko za najlepszy krążek w dyskografii Offspring, ale i za zdecydowanie jedną z najważniejszych płyt punkowych lat 90. XX wieku. Został zaakceptowany przez fanów, krytyków i odniósł sukces komercyjny. To właśnie ten album stał się jedną z najlepiej sprzedających się płyt wydanych przez niezależną wytwórnię muzyczną, a takie utwory jak Self esteem czy Genocide nucili kiedyś niemal wszyscy fani rocka.

Autorzy: Roberto i Karola Więckowscy     

Lista utworów:

  1. Time To Relax
  2. Nitro (Youth Energy)
  3. Bad Habit
  4. Gotta Get Away
  5. Genocide
  6. Something To Believe In
  7. Come Out And Play (Keep 'Em Separated)
  8. Self Esteem
  9. It’ll Be A Long Time
  10. Killboy Powerhead
  11. What Happened To You?
  12. So Alone
  13. Not The One
  14. Smash