Obrazek przedstawia amorka – jasnowłosego chłopca z anielskimi skrzydłami. Chłopiec, jak na amorka przystało, ma pełne zaróżowione policzki. Co mniej typowe – ten amorek nie ma loczków – zamiast tego włosy ma ułożone we fryzurę godną gwiazdy rock’n’rolla – nieco dłuższe kosmyki zaczesane są do góry i do przodu, nad czołem zebrane w zadziorny pazur.

Van Halen

Wykonawca: Van Halen
Okładka: 1984

Tagi: ,

1984  

 1984 rok

Okładka tej płyty jest doskonale znana fanom rocka. Wypełnia ją rysunek utrzymany w jasnej kolorystyce. Obrazek przedstawia amorka – jasnowłosego chłopca z anielskimi skrzydłami. Chłopiec, jak na amorka przystało, ma pełne zaróżowione policzki. Co mniej typowe – ten amorek nie ma loczków – zamiast tego włosy ma ułożone we fryzurę godną gwiazdy rock’n’rolla – nieco dłuższe kosmyki zaczesane są do góry i do przodu, nad czołem zebrane w zadziorny pazur.

Chłopiec narysowany jest od pasa w górę. Możemy się domyślać, że siedzi przy stole, jednak w kadrze widzimy tylko fragment blatu znajdujący się w prawym dolnym rogu rysunku. Chłopiec opiera lewy łokieć na blacie, a dłonią niemal dotyka do lewego ramienia. W kierunku tej dłoni przekręcił głowę i ustami dotyka ręki.

Prawą rękę ma zgiętą w łokciu, trzyma ją tuż nad blatem, a pomiędzy palcami prawej dłoni chłopiec ma papierosa. Przed nim leżą jedna na drugiej dwie paczki papierosów. Na dole paczka czerwona, a na niej biała. Biała paczka jest otwarta i wystaje z niej kilka papierosów.

Za lewym ramieniem dziecka widnieje skrzydło. Narysowane jest w taki sposób, w jaki na wielu dawnych obrazach malowano skrzydła aniołów i amorów.

Postać narysowana jest na szaro-błękitnym tle. Sposób rysowania jest bardzo realistyczny, nieco wyidealizowany. Ten realizm kontrastuje z elementem nierealistycznym jakim jest skrzydło. Podobnie jak amorek o dziecięcej buzi kontrastuje z papierosem.

Na samej górze okładki, na środku, na tle blond włosów chłopca, umieszczony jest czerwony napis Van Halen. Po jego obu stronach znajdują się jednakowe, znacznie mniejsze czarne napisy MCMLXXXIV– jest to zapisana rzymskimi cyframi data 1984.  

Autorką grafiki z amorkiem jest rysowniczka i ilustratorka Margo Nahas. Grafika nie powstała z myślą o okładce płyty. Została namalowana kilka miesięcy przed wydaniem albumu. Zespół wybrał już istniejący obraz z portfolio artystki. Margo Nahas zdradziła, że modelem pozującym do portretu amorka był syn jej przyjaciółki, który siedział przy stole piknikowym trzymając w dłoni cukierek w kształcie papierosa.

Autorka: Pola Zygmunt

Lista utworów:

  1. 1984
  2. Jump
  3. Panama
  4. Top Jimmy
  5. Drop Dead Legs
  6. Hot For Teacher
  7. I’ll Wait
  8. Girl Gone Bad
  9. House Of Pain