TSA

Wykonawca: TSA
Okładka: Rock'n'Roll

Rock’n’Roll

1988 rok

„Rock’n’roll” to czwarty studyjny album grupy założonej w Opolu w 1979 roku. Zespół, mimo niedawnej śmierci jednego z założycieli, Andrzeja Nowaka,  gra z przerwami do dziś. Największe dokonania i wpływ na polską scenę muzyczną, TSA miał w latach 80. XX wieku.

Stylistyka okładek wszystkich płyt TSA jest spójna, a obwoluta Rock’n’Roll nie wyłamuje się z tej estetyki. Motywem stałym jest logo zespołu – to litery TSA przedstawione w geometrycznej kompozycji pełnej ostrych kątów, trójkątów i trapezów. „T” jest stworzone przez dwa wydłużone trójkąty, z których jeden jest umieszczony na górnym wierzchołku drugiego. „S” zostało zwizualizowane przez dwa trapezy stykające się krótszymi podstawami. Trapezy nie są równo złożone, a sama litera może też kojarzyć się z odwróconym „Z”. Ostatnia litera z nazwy, czyli „A” przypomina grot strzały lub włóczni. Jest też podobna  do gitary elektrycznej używanej przez muzyków heavymetalowych.

Na „Rock’n’roll” logo zespołu znajduje się na  górze okładki, na pierwszym planie. Tłem dla niego jest głowa uśmiechniętego, starszego mężczyzny. Jest to fotografia czarno-biała, jakby zamalowana czarną farbą. Widoczne są tylko czubek łysej głowy oraz dół twarzy: usta oraz dół uszu i nosa. Oczy są zamalowane na czarno, a po lewym uchu (czyli po prawej stronie okładki) spływa nadmiar czarnej farby. Mężczyzna jest uśmiechnięty, usta ma półotwarte, widoczne są dwa zęby, resztę jamy ustnej wypełnia czerń.

Logo TSA jest czerwone i częściowo przezroczyste. Przez litery „T” i „S” prześwituje fragment czaszki sportretowanego mężczyzny, litera „A” jest czerwona i nieprzezroczysta. W lewym dolnym rogu został umieszczony czerwony prostopadłościan z czarnym napisem Tonpress KAW, a w prawym dolnym rogu czerwone logo z grafiką z liter UP.

Tylna strona okładki to głowa tego samego mężczyzny, od przedniej różniąca się wyrazem twarzy. Tutaj mężczyzna jest przestraszony lub zaskoczony. W jamie ustnej widocznych jest sześć dolnych zębów. Na wąskim pasku na wysokości oczu znajduje się natomiast tytuł płyty Rock’n’Roll. Napis utrzymany jest w stylistyce logo – czarne litery ROCK i ROLL na czerwonym tle, a litera „N” – czerwona na czarnym tle. wszystkie litery są pełne ostrych kątów, na środku widnieje dodatkowo motyw baszty z blankami.

Na dole, po obu stronach twarzy, został umieszczony  czerwony tekst. Są to tytuły utworów, lista twórców płyty i inne informacje. Cena  550 złotych.

„Rock’n’Roll” jest obecnie postrzegany jako płyta przyzwoita, ale pozbawiona większych przebojów. Żadna z nagranych na niej piosenek nie zdobyła wielkiej popularności. Jeśli chodzi zaś o biografię grupy, jej czwarta płyta jest charakterystyczna z uwagi na brak Andrzeja Nowaka. Opolska kapela wielokrotnie, nawet, gdy odnosiła największe sukcesy, zmieniała skład, a koniec lat osiemdziesiątych był właśnie czasem, gdy poza zespołem znalazł się jego najważniejszy gitarzysta.

Autor: Andrzej Zugaj

  1. Jestem głodny
  2. Mechaniczny pies
  3. Wielki cud
  4. Ciągle walcz
  5. Wyciągam swoją dłoń
  6. Francuskie ciasteczka
  7. Wielka fiesta
  8. Roller Coaster
  9. Nie mów tak, nie mów
  10. Pierwszy karabin