Czarno-białe zdjęcie basisty zespołu na chwilę przed rozbiciem gitary. Wzdłuż lewego boku płyty pionowy napis różową czcionką: London i zieloną czcionką calling

The Clash

Wykonawca: The Clash
Okładka: London Calling

Tagi: ,

+audiodeskrypcja

„London Calling”

1979 r.

London Calling to trzeci album brytyjskiej formacji The Clash. Płyta trafiła na rynek 14 grudnia 1979 roku i jest uważana za jeden z najważniejszych krążków, zaliczanych do szeroko pojętej muzyki rockowej. Zawiera 18 piosenek, bardzo różnorodnych zarówno muzycznie, jak i tekstowo. Ma okładkę, która jest nie tylko sama w sobie ciekawa, ale ma również interesującą historię. Znalazło się na niej czarno-białe zdjęcie, wykonane przez brytyjską fotografkę Pennie Smith. Przedstawia basistę zespołu, Paula Simonona, na moment przed rozbiciem swojego instrumentu o deski sceniczne klubu Palladium w Nowym Jorku, w sierpniu 1979 roku. Muzyk, stojący w rozkroku, zgięty w połowie, trzyma swój bas pionowo za gryf, możemy się domyślać, że za moment nastąpi kulminacja jego szalonego czynu i instrument zostanie roztrzaskany. Dlaczego Simonon zdecydował się na tak gwałtowny czyn? Po latach wspominał, że powodem jego frustracji był zakaz wstawania przez publiczność z miejsc, egzekwowany przez bramkarzy klubu.

Pennie Smith nie była zadowolona z tej fotografii, ponieważ była nieostra. Jednak frontman The Clash, Joe Stummer oraz grafik Ray Lowry uznali, że zdjęcie będzie pasować na okładkę kolejnej płyty zespołu. Lowry użył go, dodając do niego tytuł, pisany taką czcionką, jak „Elvis Presley” na debiutanckim albumie Presleya. Różowe „London” w pionie po lewej stronie, a zielone „Calling” w poziomie na dole. Całość uzupełnia nazwa grupy, zapisana na górze, mniejszymi, białymi literkami. Na tylnej okładce mamy dwa „zwyczajne” koncertowe zdjęcia, tytuły piosenek oraz informacje o składzie i osobach zaangażowanych w powstanie albumu. A teksty piosenek i wpasowane w nie dodatkowe, małe fotografie znalazły się na kopertach w środku opakowania, w których umieszczono dwa winyle, składające się na ten znakomity album.

Autor: Marcin Bąkiewicz

Lista utworów:

1. London Calling 3:24
2. Brand New Cadillac 2:10
3. Jimmy Jazz 3:57
4. Hateful 2:46
5. Rudie Can’t Fail 3:32
6. Spanish Bombs 3:21
7. The Right Profile 3:58
8. Lost In The Supermarket 3:50
9. Clampdown 3:52
10. The Guns Of Brixton 3:14
1.1 Wrong 'Em Boyo 3:13
12. Death Or Glory 3:57
13. Koka Kola 1:50
14. The Card Cheat 3:53
15. Lover’s Rock 4:06
16. Four Horsemen 2:58
17. I’m Not Down 3:08
18. Revolution Rock 5:37
19. Train In Vain 3:12