Na pierwszym planie widnieje typowe przejście dla pieszych prowadzące przez dość wąską, jednopasmową ulicę. Ulica jest prosta i ciągnie się aż po horyzont. Nie jadą po niej żadne pojazdy. Po obu stronach jezdni stoją zaparkowane samochody. Najlepiej widoczny jest biały volkswagen garbus stojący po lewej stronie, tyłem do widza. Wzdłuż ulicy, z obu stron, ciągnie się wąski betonowy chodnik oraz rosną drzewa, których gęste, zielone korony zasłaniają dużą część nieba. Niebo jest jasnoniebieskie i bezchmurne, zdjęcie wykonano w pogodny, letni dzień. Przez przejście, jeden za drugim, w równych odstępach od siebie, idą Beatlesi. Kierują się z lewej na prawą. Każdy z muzyków został uchwycony w podobnej pozie, każdy jest do nas zwrócony prawym profilem

The Beatles

Wykonawca: The Beatles
Okładka: Abbey Road

Abbey Road

1969

Fotografia z tej okładki jest jednym z najbardziej znanych i najlepiej rozpoznawalnych zdjęć na świecie. Autorem zdjęcia jest Szkot – Iain MacMillan. Zostało ono wykonane w Londynie, na ulicy Abbey Road. To przy niej mieści się studio nagraniowe, z którego korzystali Beatlesi.

Zdjęcie wykonano przed południem, 8 sierpnia 1969 roku. Sesja trwała około 10 minut. Aby mogła się odbyć – policja zamknęła ulicę dla samochodów.

Na pierwszym planie widnieje typowe przejście dla pieszych prowadzące przez dość wąską, jednopasmową ulicę. Ulica jest prosta i ciągnie się aż po horyzont. Nie jadą po niej żadne pojazdy. Po obu stronach jezdni stoją zaparkowane samochody. Najlepiej widoczny jest biały volkswagen garbus stojący po lewej stronie, tyłem do widza.

Wzdłuż ulicy, z obu stron, ciągnie się wąski betonowy chodnik oraz rosną drzewa, których gęste, zielone korony zasłaniają dużą część nieba. Niebo jest jasnoniebieskie i bezchmurne, zdjęcie wykonano w pogodny, letni dzień.

Przez przejście, jeden za drugim, w równych odstępach od siebie, idą Beatlesi. Kierują się z lewej na prawą. Każdy z muzyków został uchwycony w podobnej pozie, każdy jest do nas zwrócony prawym profilem. Beatlesi idą sprężyście, każdy z nich stawia właśnie kolejny, długi krok. Wszystko jest perfekcyjnie symetryczne, może prawie wszystko – Paul McCartney ruszył inną nogą, niż koledzy z zespołu…

Pierwszy idzie John Lennon. Ma długie, opadające na ramiona włosy i brodę. Ubrany jest w biały garnitur i białe buty. Jako jedyny z całej czwórki trzyma ręce w kieszeniach.

Za nim idzie Ringo Starr, ubrany w czarny garnitur i czarne buty. Jedynym jasnym elementem jego stroju jest wystający spod marynarki kołnierzyk białej koszuli.

Trzeci idzie Paul McCartney. Ubrany jest w granatowy garnitur i białą koszulę. Jako jedyny z członków zespołu jest gładko ogolony. Również jako jedyny idzie boso. Ręce ma opuszczone wzdłuż ciała, a w prawej dłoni trzyma papierosa.

Pochód zamyka George Harrison ubrany w niebieskie dżinsy o szerokich nogawkach i dżinsową koszulę. Na stopach ma białe buty.

Na okładce płyty znalazła się tylko fotografia zespołu. Wbrew powszechnej praktyce nie umieszczono na niej ani nazwy zespołu, ani tytułu płyty.

Pasy, po których szli Beatlesi, już nie istnieją. Dziś przejście przez ulicę Abbey Road znajduje się kilka metrów dalej, jednak miejsce nadal jest jedną z atrakcji turystycznych Londynu. Fani zespołu przyjeżdżają tu, aby zrobić sobie zdjęcie nawiązujące do kultowej okładki. Chętnych do zdjęcia jest tak wielu, że przed przejściem tworzą się kolejki. W tym miejscu fotografowało się też wiele znanych osób, między innymi pozowali wspólnie do zdjęcia Jon Bon Jovi i Książę Harry.

Autorka: Pola Zygmunt

Lista utworów:

Strona pierwsza:

  1. „Come Together”
  2. „Something”
  3. „Maxwell’s Silver Hammer”
  4. „Oh! Darling”
  5. „Octopus’s Garden”
  6. „I Want You”

Strona druga:

  1. „Here Comes the Sun”
  2. „Because”
  3. „You Never Give Me Your Money”
  4. „Sun King”
  5. „Mean Mr. Mustard”
  6. „Polythene Pam”
  7. „She Came In Through the Bathroom Window”
  8. „Golden Slumbers”
  9. „Carry That Weight”
  10. „The End”
  11. „Her Majesty”