Kwadratowe zdjęcie piosenkarki zajmuje mniej więcej trzy czwarte okładki. Przesunięte jest do prawego dolnego rogu. Pozostała powierzchnia wypełniona jest jasnobeżowym tłem. Na górze, ponad zdjęciem, bardzo prostą, minimalistyczną czcionką zapisany jest tytuł płyty. Litery wypełnione są szaro-niebieskim gradientem, co znaczy, że początkowe „M” jest najciemniejsze, prawie granatowe. Im bardziej w prawo, tym bledszy staje się kolor i końcowe „S” jest już tylko delikatnie niebieskie. W lewym dolnym rogu okładki, tym samym krojem czcionki, lecz znacznie mniejszymi literami, wypisane są jeden nad drugim tytuły piosenek. Tutaj również zastosowano gradient w tych samych kolorach, jednak w odwrotnym układzie – z lewej strony litery są jaśniejsze, a kolor ciemnieje z prawej strony napisów. Na

Taylor Swift

Wykonawca: Taylor Swift
Okładka: Midnights

Midnights

2022 rok

Okładka płyty „Midnights” nawiązuje stylistyką do okładek dawnych płyt długogrających, na których umieszczane było zdjęcie artysty, a obok spis wszystkich utworów, które znalazły się na płycie.

Tu mamy podobny układ. Kwadratowe zdjęcie piosenkarki zajmuje mniej więcej trzy czwarte okładki. Przesunięte jest do prawego dolnego rogu. Pozostała powierzchnia wypełniona jest jasnobeżowym tłem. Na górze, ponad zdjęciem, bardzo prostą, minimalistyczną czcionką zapisany jest tytuł płyty. Litery wypełnione są szaro-niebieskim gradientem, co znaczy, że początkowe „M” jest najciemniejsze, prawie granatowe. Im bardziej w prawo, tym bledszy staje się kolor i końcowe „S” jest już tylko delikatnie niebieskie.

W lewym dolnym rogu okładki, tym samym krojem czcionki, lecz znacznie mniejszymi literami, wypisane są jeden nad drugim tytuły piosenek. Tutaj również zastosowano gradient w tych samych kolorach, jednak w odwrotnym układzie – z lewej strony litery są jaśniejsze, a kolor ciemnieje z prawej strony napisów.

Na zdjęciu Taylor Swift jest na jasnym, beżowym tle, które widzimy tylko w drobnych przebłyskach, bo zdjęcie ma dość bliski kadr, w którym zmieściła się tylko twarz piosenkarki. Poza kadrem znalazło się jej czoło. Widać tylko dolną część grzywki sięgającą brwi. Jasne, proste włosy Taylor opadają na ramiona. Piosenkarka ma bardzo wyrazisty makijaż, nawiązujący do lat siedemdziesiątych. Cała górna powieka pokryta jest niebieskim cieniem z połyskującymi drobinami. Wzdłuż linii rzęs biegnie czarna, lekko wywinięta na końcu kreska. Lekko uchylone usta piosenkarki pomalowane są czerwoną szminką. Kolor pomadki jest jednak zgaszony, bardziej naturalny od krwistej czerwieni, której Swift często używa.

Oczy kobiety są przymknięte. Ciemne rzęsy zakrywają tęczówki. Możemy się tylko domyślać, że wzrok piosenkarki utkwiony jest w płomieniu trzymanej przez nią zapalniczki.

Sama zapalniczka jest metalowa, masywna, w starym stylu – zamykana półokrągłą pokrywką zamocowaną na zawiasach. Piosenkarka trzyma ją w prawej dłoni, przed twarzą, na wysokości brody. Z zapalniczki unosi się wysoki, jasny płomień, który zasłania trochę prawy policzek piosenkarki.

Ostrość została ustawiona na twarz, która jest dobrze widoczna i wyraźna. Tym samym dłoń, zapalniczka i płomień są poza polem ostrości, a przez to wydają się rozmyte i pozbawione szczegółów.

Cała fotografia utrzymana jest w łagodnej kolorystyce, oświetlona miękkim światłem i nieprzesadnie ostra, co nasuwa skojarzenia ze zdjęciami z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych.

W jednym z wywiadów piosenkarka określiła Midnights jako pierwszą po długiej przerwie płytę autobiograficzną, inspirowaną trzynastoma bezsennymi nocami. Poza opisaną wyżej wersją okładki, wydane zostały też trzy wersje edycji limitowanej. Wszystkie trzy mają ten sam układ co oryginalna okładka, jednak umieszczono na nich inne fotografie wokalistki oraz zmieniono kolorystykę napisów, tak aby zawsze nawiązywała do znajdującego się na danej okładce zdjęcia.

Autorka: Pola Zygmunt

Lista utworów:

 1. Lavender Haze
 2. Maroon
 3. Anti-Hero
 4. Snow On The Beach
 5. You’re On Your Own, Kid
 6. Midnight Rain
 7. Question…?
 8. Vigilante Shit
 9. Bejeweled
 10. Labyrinth
 11. Karma
 12. Sweet Nothing
 13. Mastermind