Sex Pistols

Wykonawca: Sex Pistols
Okładka: Never Mind The Bollocks, Here’s the Sex Pistols

Never Mind The Bollocks, Here’s the Sex Pistols

 1977 rok

„Never mind the bollocks…” to pierwszy i, pomimo że począwszy od lat 90. zespół kilkakrotnie się reaktywował, do dziś jedyny album brytyjskiej grupy Sex Pistols. Na płycie znalazły się takie utwory jak „God Save the Queen” czy „Anarchy in the U.K.”, przez wiele osób uważane za klasykę punk rocka.

Okładka nie zawiera wielu elementów graficznych. Uwagę przykuwają tu intensywne, kontrastujące ze sobą kolory. Dominuje na niej kolor tła – jasny, nasycony żółty.

Górną połowę kadru wypełniają 3 linie czarnego tekstu.

Na samej górze, na środku, umieszczono duży napis „Never mind”. Słowa zapisane są wielkimi literami, czcionką o prostym kroju.

Linijkę niżej znajduje się napis „the bollocks”. Wykonano go nieznacznie mniejszymi literami. W tej linijce użyto czcionki o trochę innym kroju, jednak nadal dość prostej, pozbawionej ozdobników.  

W trzeciej linijce zjawiają się słowa „here’s the”,  zapisane znacznie mniejszymi literami i ponownie prostą, surową czcionką.

W dolnej połowie okładki znajduje się napis „Sex pistols”, który jest jednocześnie nazwą zespołu i częścią tytułu płyty.

Napis umieszczono na różowym tle. Samo tło ma kształt zbliżony do prostokąta, jednak jest nieregularne, jakby zostało niezbyt dokładnie odręcznie narysowane. Prostokąt jest wydłużony, ustawiony ukośnie tak, że jego prawa część jest znacznie wyżej niż lewa. Napis „Sex pistols” jest żółty, dokładnie w tym samym odcieniu co tło okładki. To sprawia wrażenie, że nie tyle żółty napis naniesiono na różowy prostokąt, co w różowym prostokącie wycięto napis, a przez wycięcia widać żółty kolor tła okładki.

Litery składające się na napis „Sex pistols” są duże, proste, ale nierówne, jakby do wykonania napisu użyto kilku czcionek – podobnych, jednak nie identycznych. Każda z liter jest też innej wielkości, niektóre są pogrubione, a inne delikatnie przekrzywione.

Autorka: Pola Zygmunt

Lista utworów:

 1. Holidays In The Sun
 2. Bodies
 3. No Feelings
 4. Liar
 5. God Save The Queen
 6. Problems Sex Pistols
 7. Seventeen
 8. Anarchy In The UK
 9. Submission
 10. Pretty Vacant
 11. New York
 12. EMI