Kapitan Nemo

Wykonawca: Kapitan Nemo
Okładka: Kapitan Nemo

Kapitan Nemo

Kapitan Nemo to pseudonim Bogdana Gajkowskiego, wokalisty i kompozytora, którego największe dokonania przypadają na lata 80. XX wieku. Oprócz solowego projektu występował z zespołem Magiczna Maszyna, komponował też dla innych artystów, m.in. dla Izabeli Trojanowskiej. Po przerwie w latach 90. powrócił na scenę jako Kapitan Nemo. Ostatnia płyta została wydana w 2014 roku.

Płyta „Kapitan Nemo”to pierwszy album studyjny, nagrany trzy lata po singlu „Elektroniczna cywilizacja”/ „Po co mówić o tym?”. Gajkowski został wtedy uznany za prekursora synth-pop i new romantic w Polsce.

Surowa ascetyczna okładka to fotografia w szerokim białym obramowaniu z lakonicznym napisem będącym zarówno tytułem, jak i nazwą wykonawcy. Czarno-biała fotografia przedstawia maski wykonane z tworzywa przypominającego porcelanę. Maski są realistycznym odwzorowaniem twarzy ludzkiej i jest to ta sama twarz. Po prawej stronie leży jedna z masek, częściowo pokolorowana na fioletowo, zwrócona ku górze. Wzrok maski jest skierowany w prawy górny róg fotografii. Obok, po lewej stronie, w tej samej pozycji leży 6 niepokolorowanych masek ułożonych jedna na drugiej. Maski są puste w środku, przypominają miski lub talerze ułożone jeden na drugim do góry dnem. Poniżej fotografii na białym tle czarnymi literami został wykonany napis: mniejszą czcionką „KAPITAN” i dużo większą: „NEMO”. Oba wyrazy są ze sobą połączone literami „N”, które mają jedną wspólną nóżkę. Nad prawym górnym rogiem zdjęcia jest jeszcze umieszczony czarny napis Tonpress – nazwa wytwórni płytowej.

Tylna strona okładki jest jasnoszara. W dolnej części umieszczona jest lista utworów – po lewej oraz lista twórców płyty i okładki – po prawej. Na środku znajduje się natomiast kolorowa ilustracja. To obraz wykonany techniką kolażu, a przedstawia fragment twarzy mężczyzny zrobiony z kolorowego papieru w kratkę – zielonego, fioletowego, niebieskiego i czarnego. Całość w cienkiej czarnej ramce.

 Autor: Andrzej Zugaj

Lista utworów:

  1. Wideonarkomania
  2. Samotność jest jak bliski brzeg
  3. Fabryczna miłość
  4. Bar Paradise
  5. Zakręcony maratończyk
  6. Z tobą na ty
  7. Kompromitacja
  8. Najbliższy czas
  9. Kurs tańca