Okładka płyty, a właściwie cała ilustrowana książeczka, również jest bezpretensjonalna. Na samej okładce znajduje się namalowany czarną kreską portret Julii. Julia ma szczupłą twarz, regularne rysy, łagodnie zarysowane usta. Patrzy na nas zamyślonym spojrzeniem. Jej, w rzeczywistości długie, blond włosy, na ilustracji są przysłonięte przez zmieszane ze sobą rozmyte plamy, kleksy farb w różnych kolorach. Ta kolorowa, niemal tęczowa „peruka” przypomina szaloną paletę zmieszanych ze sobą barw albo niezwykle kolorowy pióropusz. W kilku miejscach znajdują się zacieki farby, która spływa po obrazie

Julia Pietrucha

Wykonawca: Julia Pietrucha
Okładka: Parsley

Tagi: , ,

+audiodeskrypcja

Parsley

2016 rok

Ta płyta o żartobliwym tytule Parsley, czyli pietruszka, to zapis podróży artystki, w którą Julia Pietrucha wyruszyła ze swoim partnerem po Wietnamie i Laosie. Wśród recenzji znaleźć można opinie, że „wszystko na albumie jest bezpretensjonalne”, że wywołuje „skojarzenia z latem, szumem morza i ciepłem piaszczystej plaży”.

Na debiutanckiej, wydanej przez samą Julię płycie słychać dominujące dźwięki ukulele, ale także wiolonczelę, skrzypce, kontrabas, gitarę i fortepian.

Sama artystka mówi tak: „To album pełen ulotnych chwil mojego życia, słów, które nie chciały pozostać niewypowiedziane i melodii, które udało mi się uchwycić, spisać na odwrocie kartki scenariusza, w poplamionym zeszycie, gdzieś na kolanie, podczas przystanku w długiej podróży. Gromadziłam je tak przez lata, nucąc najbliższym, oswajając delikatnymi dźwiękami ukulele i pozwalając im zająć ważne miejsce w moim sercu”.

Oprawę graficzną płyty stworzył były mąż artystki, scenograf Ian Dow. Okładka płyty, a właściwie cała ilustrowana książeczka, również jest bezpretensjonalna. Na samej okładce znajduje się namalowany czarną kreską portret Julii. Julia ma szczupłą twarz, regularne rysy, łagodnie zarysowane usta. Patrzy na nas zamyślonym spojrzeniem. Jej, w rzeczywistości długie, blond włosy, na ilustracji są przysłonięte przez zmieszane ze sobą rozmyte plamy, kleksy farb w różnych kolorach. Ta kolorowa, niemal tęczowa „peruka” przypomina szaloną paletę zmieszanych ze sobą barw albo niezwykle kolorowy pióropusz. W kilku miejscach znajdują się zacieki farby, która spływa po obrazie. O krążku Julii Pietruchy pisano, że „muzycznie jest również bardzo kolorowo”. Poniżej portretu w lewym dolnym rogu widnieje czarny, jakby namalowany napis: Julia Pietrucha.

Artystka w książeczce zapisała nie tylko teksty, ale i akordy oraz podstawy gry na ukulele. W ten sposób zachęca swoich fanów do nauki gry na tym instrumencie.

W 2016 roku za debiut w muzyce rozrywkowej Julia Pietrucha otrzymała Nagrodę Muzyczną Programu Trzeciego Polskiego Radia „Mateusz”.

Autorka: Ania Żórawska

Lista utworów:

 1. Living on the Island
 2. Where You Going Tonight
 3. Little More
 4. Stand Still
 5. Growl It
 6. Tonight
 7. Swing Boy
 8. We Care So Much
 9. In Me
 10. Ship of Fools
 11. Julien
 12. Midsummer Day’s Dream
 13. Mom
 14. On My Own
 15. Once Every Day