Okładka płyty Iron Maiden pt. Fear of the Dark jest utrzymana w różnych tonach niebieskiego i żółtego, wszystkiego dopełnia standardowy czarny kolor. Na pierwszym planie widać stwora wyrastającego z drzewa podczas księżycowej nocy. Noc jest rozjaśniona przez mocno świecący księżyc w pełni. Żółty księżyc daje mocną poświatę, która pada na złowrogie drzewo i potwora. Drzewo, szaro-niebieskie, ma gruby pień i gruby konar odchodzący w lewo. Korona drzewa jest pozbawiona liści, a samo drzewo zdaje się dominować w lesie podobnych, ale znacznie mniejszych, ciągnących się u dołu okładki drzew. Wszystkie pozbawione są liści, cienkie gałęzie zdają się tworzyć szpony. Z pnia znajdującego się na pierwszym planie drzewa wyrasta potwór oświetlony przez księżyc. Skierowany jest w lewo. Ręce stwora wysuwają się do przodu, jakby chciały coś złapać. Palce są długie i cienkie, jakby należały do postaci z horroru. Potwór szczerzy ostre zęby, ma świecące oczy, spiczaste uszy. Jego ciało jest zintegrowane z pniem drzewa, widać zarysy żeber i nóg, mięśni i ścięgien, a wszystko to jest częścią pnia. Fragment lewej strony okładki to czarne tło z nazwą zespołu. Kontury liter są żółte, wypełnienie czarne, nazwa jest napisana bokiem od dołu do góry okładki. Na dole okładki widnieje wykonana żółtymi, spiczastymi literami nazwa albumu „Fear of the Dark”.

Iron Maiden

Wykonawca: Iron Maiden
Okładka: Fear of the Dark

Fear of the Dark

1992 rok

Okładki kolejnych wydawnictw Iron Maiden są utrzymane w charakterystycznej estetyce, czerpiącej z apokalipsy, zniszczenia i zagrożenia. Podobną aurę ma obwoluta „Fear of the Dark”, a na okładce można oczywiście zobaczyć nową odsłonę maskotki zespołu – Eddiego. Tym razem bardziej przypomina on Nosferatu niż zombie czy cyborga.

Okładka jest utrzymana w różnych tonach niebieskiego i żółtego, wszystkiego dopełnia standardowy czarny kolor. Na pierwszym planie widać stwora wyrastającego z drzewa podczas księżycowej nocy. Noc jest rozjaśniona przez mocno świecący księżyc w pełni. Żółty księżyc daje mocną poświatę, która pada na złowrogie drzewo i potwora. Drzewo, szaro-niebieskie, ma gruby pień i gruby konar odchodzący w lewo. Korona drzewa jest pozbawiona liści, a samo drzewo zdaje się dominować w lesie podobnych, ale znacznie mniejszych, ciągnących się u dołu okładki drzew. Wszystkie pozbawione są liści, cienkie gałęzie zdają się tworzyć szpony. Z pnia znajdującego się na pierwszym planie drzewa wyrasta potwór oświetlony przez księżyc. Skierowany jest w lewo. Ręce stwora wysuwają się do przodu, jakby chciały coś złapać. Palce są długie i cienkie, jakby należały do postaci z horroru. Potwór szczerzy ostre zęby, ma świecące oczy, spiczaste uszy. Jego ciało jest zintegrowane z pniem drzewa, widać zarysy żeber i nóg, mięśni i ścięgien, a wszystko to jest częścią pnia.

Fragment lewej strony okładki to czarne tło z nazwą zespołu. Kontury liter są żółte, wypełnienie czarne, nazwa jest napisana bokiem od dołu do góry okładki. Na dole okładki widnieje wykonana żółtymi, spiczastymi literami nazwa albumu „Fear of the dark”.

Stwór na okładce to kolejne wcielenie Eddiego – maskotki zespołu, ukazywanej, w zależności od albumu w różny sposób. Eddie pojawia się nie tylko na okładkach, ale także na koszulkach, gadżetach czy podczas koncertów Iron Maiden. To nieodłączny element wizerunku angielskiego zespołu. „Fear of the Dark” to pierwsza okładka nie stworzona przez Dereka Riggsa. Tym razem autorem rysunku na obwolucie jest Melvyn Grant.

Autorka: Laura Bukowska

Lista utworów:

 1. Be Quick or Be Dead
 2. From Here to Eternity
 3. Afraid to Shoot Strangers
 4. Fear Is the Key
 5. Childhood’s End
 6. Wasting Love
 7. The Fugitive
 8. Chains of Misery
 9. The Apparition
 10. Judas Be My Guide
 11. Weekend Warrior
 12. Fear of the Dark