Okładkę wypełnia zdjęcie. W ciemnym pomieszczeniu siedzi Don McLean. Przed nim ustawiony jest ciemnobrązowy blat, na którym piosenkarz oparł lewą dłoń zwiniętą w pięść z wyciągniętym do góry kciukiem. Dłoń umieszczona jest w środku kadru. Znajduje się blisko obiektywu i źródła światła, a więc jest dobrze oświetlona i odcina się od czarnego tła. Dzięki perspektywie dłoń wydaje się bardzo duża - wypełnia całą wysokość okładki

Don McLean

Wykonawca: Don McLean
Okładka: American Pie

American pie

1971

Okładkę wypełnia zdjęcie. W ciemnym pomieszczeniu siedzi Don McLean. Przed nim ustawiony jest ciemnobrązowy blat, na którym piosenkarz oparł lewą dłoń zwiniętą w pięść z wyciągniętym do góry kciukiem. Dłoń umieszczona jest w środku kadru. Znajduje się blisko obiektywu i źródła światła, a więc jest dobrze oświetlona i odcina się od czarnego tła. Dzięki perspektywie dłoń wydaje się bardzo duża – wypełnia całą wysokość okładki. 

Na uniesionym kciuku piosenkarza namalowany jest motyw nawiązujący do amerykańskiej flagi. Górna połowa opuszka jest granatowa. Na środku granatowego pola namalowana jest pojedyncza biała pięcioramienna gwiazdka. Na dolnej połowie palca widnieje kilka pionowych pasków – na przemian białych i czerwonych. Podobny układ symboli i kolorów – pojedyncza biała gwiazda na niebieskim tle i pionowe biało-czerwone pasy – pojawia się też na kostiumie superbohatera, Kapitana Ameryki. Nie wiadomo jednak, czy autor zdjęcia inspirował się tą postacią. 

Z lewej strony dłoni, na drugim planie, widać twarz piosenkarza. Reszta jego sylwetki ginie w mroku. Młody mężczyzna lekko przechyla głowę w lewo i spogląda w obiektyw nie uśmiechając się. Możemy domyślać się, że ma ciemne włosy, które przy słabym oświetleniu wtapiają się w ciemne tło. Siedzi dalej od obiektywu i źródła światła, a więc jego głowa wydaje się mniejsza niż pięść. 

W prawym górnym rogu, na ciemnym tle, umieszczono niewielki biały napis „DON McLEAN. Pod nim – tą samą czcionką, ale w kolorze czerwonym – zapisany jest tytuł „American Pie”. 

Tytułowy singiel z albumu American Pie przez wiele osób uznany jest za piosenkę kultową. Utwór trwa ponad osiem minut, a więc jest mniej więcej dwukrotnie dłuższy od wielu rockowych piosenek. Pełen jest też odniesień do historii rock and rolla, między innymi do tragicznej śmierci Buddy’ego Holly. 

Autorka: Pola Zygmunt

Lista utworów:

 1. „American Pie”
 2. „Till Tomorrow”
 3. „Vincent”
 4. „Crossroads”
 5. „Winterwood”
 6. „Empty Chairs”
 7. „Everybody Loves Me, Baby”
 8. „Sister Fatima”
 9. „The Grave”
 10. „Babylon”
 11. „Mother Nature”
 12. „Aftermath”