Na niebieskim tle okładki na samym środku stoi Czesław Niemen. Jest to portret w planie amerykańskim, czyli od kolan w górę. Niemen zajmuje całą wysokość okładki. Artysta stoi bokiem i nieco tyłem, zwrócony w prawo, spogląda przez prawe ramię. Czarne włosy przystrzyżone są równo na wysokości policzka, zasłaniają ucho i tworzą fryzurę przypominającą kask.

Czesław Niemen i Akwarele

Wykonawca: Czesław Niemen i Akwarele
Okładka: Sukces

Sukces

1968 rok

Druga płyta Czesława Niemena i jedna z trzech nagranych z zespołem Akwarele. “Sukces”, podobnie jak pierwszy album “Dziwny jest ten świat”, zdobył status “Złotej płyty”. Marek Piwowski nakręcił film dokumentalny pod tym samym tytułem, w którym pokazał pracę zespołu nad nagraniem albumu.

Okładka płyty jest utrzymana w jaskrawej kolorystyce i z pewnością przyciąga uwagę. Przedstawia frontmana i wokalistę – Czesława Niemena – i nie jest do końca jasne, czy jest to solowy album, czy nagranie zespołu, a nawet, jaki jest tytuł albumu. To wszystko trzeba dopiero odkryć.

Na niebieskim tle okładki na samym środku stoi Czesław Niemen. Jest to portret w planie amerykańskim, czyli od kolan w górę. Niemen zajmuje całą wysokość okładki. Artysta stoi bokiem i nieco tyłem, zwrócony w prawo, spogląda przez prawe ramię. Czarne włosy przystrzyżone są równo na wysokości policzka, zasłaniają ucho i tworzą fryzurę przypominającą kask. Twarz Niemena jest spokojna, niemal bez emocji, jedyne odstępstwo od całkowitego ich braku, to lekko uniesione brwi. Prawa, widoczna na okładce ręka, zwisa luźno wzdłuż ciała. Niemen ubrany jest w różnokolorowy strój. Ma na sobie koszulę w nieregularne wzory w kolorach niebieskim, żółtym, zielonym, czerwonym i fioletowym. Na nią ma założoną białą, futrzaną kamizelkę z ludowym wzorem w kolorach czerwonym i niebieskim. Całości dopełniają czerwone spodnie. Na serdecznym palcu prawej dłoni tkwi złoty sygnet z czarnym oczkiem.

Artysta ze wszystkich stron otoczony jest żółtymi fantazyjnie falującymi literami tworzącymi napis “NIEMEN SUKCES” biegnący nieregularnym półkolem od lewego dolnego do prawego dolnego rogu. W prawym górnym rogu owalny emblemat wytwórni płytowej “MUZA Polskie Nagrania” i numer płyty XL 0390.

Tylna strona okładki to również Niemen, tym razem na białym tle, zwrócony w lewo i bardziej przodem. Głowę kieruje nieco na prawo, a wzrok w prawy dolny róg. Artysta jest ubrany niemal tak samo, jak z przodu okładki, ale tym razem nie ma kamizelki. Na szyi ma zawieszony długi jasny naszyjnik z nieregularnych kamyków. Ręce trzyma oparte na biodrach, a sygnet widoczny jest tu na palcu lewej dłoni. Najwyraźniej jedno ze zdjęć jest lustrzanym odbiciem.

Po lewej stronie różową czcionką napisane jest “NIEMEN”, a poniżej tytuły utworów w dwóch językach. Niebieskim kolorem po polsku, a różowym po angielsku. Po prawej stronie logo wytwórni płyt, napis “AKWARELE”, a w dolnym rogu informacja o twórcach płyty i okładki. Co ciekawe, nie dowiadujemy się, co oznaczają “Akwarele”. Nie ma żadnej wzmianki o tym, że jest to zespół, nie ma też ani słowa o jego składzie. Niemen dominuje.

Autor: Andrzej Zugaj

Lista utworów:

 1. Płonąca stodoła
 2. Gdzie mak się czerwieni
 3. Włóczęga
 4. Narodziny miłości
 5. Allilah
 6. Najdłuższa noc
 7. Sukces
 8. Jeżeli
 9. Spiżowy krzyk
 10. Tyle jest dróg
 11. Niepotrzebni
 12. Klęcząc przed Tobą