Breakout
70a
1970 rok
Wydanie drugiego albumu Breakoutu przypadło na okres chwilowych kłopotów zespołu, któremu, w realiach Polski Ludowej, zarzucano zbyt prozachodni styl. Był to jednocześnie czas zmian w składzie grupy, poszukiwania artystycznej drogi i eksperymentów.
Na drugiej płycie zagrali: Tadeusz Nalepa, Mira Kubasińska, Józef Skrzek, Józef Hajdasz oraz gościnnie Włodzimierz Nahorny.
Okładka jest trzyczęściowa, ma bowiem rozkładaną tylną obwolutę. Na każdej części jest zdjęcie grupowe członków zespołu. Z przodu okładki muzycy są dosłownie zapuszkowani. Ich fotografia znalazła się bowiem w środku puszki z konserwą. Puszka jest otwarta, wieczko jest odchylone i wygięte do góry, wgląd do środka nie jest więc utrudniony. Fotografia muzyków znajduje się na różowym tle, a na boku puszki widnieje tytuł albumu 70a.
Nad puszką, w górnej części okładki, znalazła się natomiast nazwa zespołu zapisana czcionką w nieregularne, czerwono-biało-czarne pasy. Nazwa jest zapisana małymi literami. Pod puszką widnieje natomiast owalna pieczęć z nazwą wytwórni (MUZA Polskie Nagrania) i numerem albumu. W prawym dolnym rogu znalazł się jeszcze pionowy podpis: „M. Karewicz 70”. Litery biegną od dołu do góry. Tło okładki jest złote, takie samo z przodu i z tyłu obwoluty.
Na tylnej okładce widnieje to samo zdjęcie, które znalazło się w puszce. Tym razem wypełnia ono niemal całą przestrzeń. Muzycy pozują przykucnięci z rękami na udach. Patrzą spokojnie, bez grymasów, prosto w obiektyw. Górny pas zajmuje ponownie nazwa zespołu, zapisana, tak samo jak z przodu, małymi literami. Tym razem są one czarne z cienkim czerwonym paskiem. Fotografia imituje rysunek ołówkiem – jedyne kolory to czarny i złoty. W lewym dolnym rogu, biegnie tym razem poziomo podpis „M. Karewicz 70”.
Po otwarciu tylnej okładki ukazuje się inna fotografia zespołu. Jest czarno-biała, a w kadrze znalazły się jedynie głowy członków zespołu. Od lewej są to: Mira Kubasińska z rozpuszczonymi włosami opadającymi na ramiona, Tadeusz Nalepa z nieco krótszymi włosami, wąsami i hiszpańską bródką, Józef Skrzek z jaśniejszymi włosami w nieładzie i Józef Hajdasz również z nieco jaśniejszymi włosami opadającymi na plecy. W lewym dolnym rogu poniżej Miry Kubasińskiej, w czerwonym sercu widnieje fotografia Włodzimierza Nahornego podczas gry na instrumencie dętym – zdjęcie jest dość niewyraźne i przedstawia tylko głowę muzyka, więc trudno zidentyfikować, jaki to instrument. Nad głowami muzyków znajduje się lista utworów i nazwiska twórców. Na dole, nieco na prawo od serca z Nahornym – informacja o twórcach i cena – co ciekawe, w dwóch wersjach. Płyta nagrana w standardzie mono kosztowała 80 zł, a stereo – 110 zł.
Autor: Andrzej Zugaj
Lista utworów:
- Skąd taki duży deszcz
- Przemijanie
- Dziwny weekend
- Taką drogę
- Zapraszamy na korridę
- Piękno
- Nie znasz jeszcze życia
- Przestroga