Na okładce na pomarańczowym tle umieszczono trzy fotografie, jakby rzucone na stół odbitki z aparatu błyskawicznie wywołującego zdjęcia. Na każdym zdjęciu widnieje Anna Jurksztowicz, ale na każdym inna. Dwa ze zdjęć mają podpisy na białym obramowaniu - jakby artystka złożyła na nich autografy dla fanów. Dwa zdjęcia są umieszczone po lewej stronie, w górnym i dolnym rogu, trzecie pośrodku z prawej strony. Zdjęcia są czarno-białe, ale częściowo pokolorowane.

Anna Jurksztowicz

Wykonawca: Anna Jurksztowicz
Okładka: Dziękuję, nie tańczę

“Dziękuję, nie tańczę”

1986 rok

Anna Jurksztowicz to bez wątpienia jeden z najbardziej rozpoznawalnych głosów polskiej muzyki rozrywkowej (teraz powiedzielibyśmy: muzyki pop). Przez lata wykonywała wiele piosenek do filmów i seriali, m.in. “Kingsajz”, “Matki, żony i kochanki”, “Na dobre i na złe”, “Ranczo”.

“Dziękuję, nie tańczę” to debiutancka płyta, którą współtworzyli najlepsi artyści tamtych lat: Krzesimir Dębski skomponował muzykę, Jacek Cygan napisał teksty, a okładkę płyty zaprojektował Andrzej Pągowski.

Na okładce na pomarańczowym tle umieszczono trzy fotografie, jakby rzucone na stół odbitki z aparatu błyskawicznie wywołującego zdjęcia. Na każdym zdjęciu widnieje Anna Jurksztowicz, ale na każdym inna. Dwa ze zdjęć mają podpisy na białym obramowaniu – jakby artystka złożyła na nich autografy dla fanów.

Dwa zdjęcia są umieszczone po lewej stronie, w górnym i dolnym rogu, trzecie pośrodku z prawej strony. Zdjęcia są czarno-białe, ale częściowo pokolorowane.

Na lewym górnym zdjęciu Anna Jurksztowicz ma charakterystycznie utapirowane włosy (pokolorowane częściowo na żółto i pomarańczowo), usta szeroko otwarte, odsłonięte górne zęby. Wszystko wygląda tak, jakby śpiewała. Lewe ramię ma uniesione, łokieć zgięty, dłoń schowana za głową. Na nadgarstku szeroka bransoletka z błyszczącymi ozdobami. Jurksztowicz jest ubrana w jasną bluzkę z krótkim rękawem, a na szyi ma duży naszyjnik. W lewym uchu piosenkarki tkwi duży kolczyk, są to dwa kółka puste w środku, swobodnie kręcące się niezależnie od siebie.

Na lewym dolnym zdjęciu Anna Jurksztowicz ma bardzo podobną fryzurę, pokolorowaną na żółto, jednak tutaj kolorów jest więcej. Piosenkarka ma również niebieskie cienie nad powiekami, różowe kości policzkowe, czerwone usta złożone w tzw. dziubek i srebrno-czerwone kolczyki. Artystka siedzi bokiem i jest ubrana w białą sukienkę z czarnymi falbankami na linii biustu i bioder. Strój odsłania szyję, dekolt i lewe ramię, na którym swobodnie zwisa ramiączko sukienki. Prawe udo również jest odsłonięte. Na górnej części uda spoczywa dłoń piosenkarki z pomalowanymi na czerwono paznokciami. Tło jest czarne z nieregularnymi niebiesko-białymi wzorami. na ramce zdjęcia odręcznym pismem widnieje podkreślony napis “Anna Jurksztowicz”.

Prawe zdjęcie ma zupełnie inny charakter. Artystka ma włosy gładko zaczesane do tyłu i nie pokolorowane. Głowę przechyla na prawo, a policzek przyciska do prawego ramienia. Twarz piosenkarki tchnie spokojem. Cienie nad powiekami i usta mają kolor żółty. Anna Jurksztowicz jest tu ubrana w pomarańczową sukienkę w czarne cętki. Sukienka odsłania ramiona i dekolt, więc widoczny jest tylko jej fragment nad dolną krawędzią. Artystka nie ma tu żadnych ozdób, poza tasiemką na szyi (być może to część sukienki). Tło jest czarne z prześwitującymi żółtymi kropkami, sprawia wrażenie słońca świecącego przez liście drzewa. Poniżej na ramce zdjęcia widnieje odręczny napis z podkreśleniem: Anna Jurksztowicz, a pod nim również odręcznie na czerwono dopisano: “Dziękuję, nie tańczę”. W prawym górnym rogu znalazło się jeszcze czarne logo wytwórni płytowej: Tonpress KAW.

Na tylnej okładce umieszczono jeszcze jedno zdjęcie w tym samym stylu. Znajduje się po lewej stronie na takim samym pomarańczowym tle. Anna Jurksztowicz tym razem ma włosy upięte, nieregularna grzywka opada na czoło. Spogląda na widza, obracając głowę w prawo, jednocześnie przechylając lekko w lewo i opierając na lewej dłoni z długimi pomalowanymi paznokciami. Prawe ucho ma częściowo odsłonięte, a w nim tkwi długi kolczyk o gruszkowatym kształcie. Jurksztowicz ma lekko rozchylone usta, a wyraz twarzy zamyślony. Piosenkarka nosi tu okulary w okrągłych oprawkach (tzw. lennonki). Szkła są pokolorowane na fioletowo. Poza tym całe zdjęcie jest czarno-białe. Na ramce poniżej również widnieje podpis z imieniem, nazwiskiem i tytułem płyty.

Po prawej stronie jest biały prostokąt, tym razem bez zdjęcia, na którym ręcznie wypisano tytuły piosenek.

Autor: Andrzej Zugaj

Lista utworów:

  1. Video – Dotyk
  2. Hej, Man!
  3. Dziękuję, Nie Tańczę
  4. Stan Pogody
  5. Niech Spadną Gwiazdy
  6. życzenie
  7. To Obojętność
  8. Przenikam
  9. Diamentowy Kolczyk