Nika Grann Nadzy

Wykonawca: Nika Grann
Teledysk: Nadzy

Opis teledysku

Teledysk rozpoczyna się napisami umieszczonymi na czarnym tle. “5 marca 2013 roku grupa polskich himalaistów w składzie Maciej Berbeka, Adam Bielecki, Tomasz Kowalski, Artur Małek zdobywa szczyt Broad Peak. Teledysk ten poświęcamy Tomaszowi Kowalskiemu, który wraz z Maciejem Berbeką nie powrócił z Broad Peak.”

Teledysk to zbiór ujęć z udziałem Tomasza Kowalskiego. Jedne to archiwa, w których Tomek jest około dziesięcioletnim chłopcem i uczy się wspinaczki. Jest obwiązany linami, wspina się po skałach. 

Inne to ujęcia dorosłego Tomasza z wejścia na Broad Peak. Tomasz zmaga się z naturą, silnym wiatrem, mrozem. Stoi sam na szczycie wokół ośnieżonych górskich grani. 

W teledysku pojawiają się także przebitki z namiotów, z czasu spędzanego z towarzyszami wspinaczki na szczyt. Tomasz siedzi w towarzystwie innych himalaistów, śmieje się beztrosko, leży. Momenty w bazie to wspólne spotkania przy stole, przygotowywanie posiłków, ogrzewanie się w śpiworach. 

Jedno z ujęć to wieczór. Himalaiści stoją wokół namiotów przy palącym się ognisku. Tomasz skacze nad płomieniami. 

W innym ujęciu Tomek ma kilkanaście lat. Uśmiecha się do nas. Skacze nad ogniskiem. Stoi na skałach. Wspina się. Siedzi na kraciastej wersalce i robi notatki.

Oprócz ujęć z Tomaszem pojawiają się także zdjęcia biało-czerwonej, polskiej flagi trzepoczącej na wietrze oraz zbliżenia na tabliczki pamiątkowe z nazwiskami himalaistów, którzy stracili życie w górach. Ważnym bohaterem teledysku są również masywne, ośnieżone szczyty górskie, które są tłem dla większości scen.

Ostatnie ujęcia w teledysku to kolorowy film z Tomkiem, kilkunastoletnim chłopcem, który się do nas uśmiecha. Tuż po nim na czarnym tle pojawia się kolorowe zdjęcie dorosłego Tomasza. Patrzy w naszą stronę z delikatnym uśmiechem. W tle ośnieżone szczyty. Zdjęcie staje się czarno-białe.

Pojawiają się napisy. “Jestem już w Skardu, samym sercu Karakorum”. Jestem tu i nie mogę w to uwierzyć. Jestem uczestnikiem zimowej wyprawy Polskiego Związku Himalaizmu. Jutro ruszamy w góry. Kolejna, ale naprawdę wyjątkowa wyprawa życia. trzymajcie kciuki, bo jest okazja napisać kolejny rozdział historii himalaizmu. Ale by było…” 

To fragmenty ostatniego wpisu Tomasza Kowalskiego na blogu. 

Na końcu teledysku pojawiają się loga: White Deer przedstawiające zarys jelenia w kwadratowej ramce oraz Endorfina Artmedia przedstawiające zarys drzew.

Ania Żórawska