Kayah i Viki Gabor – Ramię w ramię (PJM, opis teledysku)

Wykonawca: Kayah i Viki Gabor
Teledysk: Ramię w ramię

Opis teledysku

Teledysk rozgrywa się wśród bujnej roślinności, oświetlonej kryształowymi żyrandolami – jakby w sali tronowej egzotycznej królowej. Sylwetki obu piosenkarek często zwielokrotniają się, jakby odbijały się w wielu lustrach albo rozszczepiały w pryzmatach. Postaci Kayah i Viki przekształcają się w ten sposób w kwiaty albo mandale. Piosenkarki mają barwne stroje – Kayah w czerwonej sukience przypomina Cygankę, a Viki w tęczowej bluzie i spodniach – Indiankę.

Wizerunki piosenkarek pojawiają się na zmianę, wraz z rozwojem piosenki. Gdy śpiewa Kayah, to przede wszystkim ona jest na ekranie. Gdy role się zmieniają, pierwsze skrzypce na ekranie odgrywa Wiki. Kiedy śpiewają razem, stoją ramię w ramię.

W pierwszych scenach Kayah siedzi z nogą na nogę na wiklinowym tronie. Tron ma okrągły zaplecek, który wygląda jak gigantyczna aureola. Sylwetka Kayah podwaja się. Na dwóch tronach siedzą dwie Kayah, a między nimi stoi wazon z wysoką, egzotyczną rośliną.

Ukazana do pasa sylwetka Viki Gabor, zwielokrotniona do sześciu powtórzeń, układa się przy dolnym skraju ekranu w kwiat. Kolejne Viki tworzą jego płatki. Tło za nimi jest intensywnie niebieskie.

Dopełnieniem teledysku są sceny z udziałem sześciu młodych dziewcząt. Gdy pojawiają się za pierwszym razem, stoją na niewielkim wzgórku. Są ubrane w luźne spodnie i kwadratowe bluzy w intensywnych kolorach: zielonym, czerwonym, szafirowym, żółtym, pomarańczowym i fioletowym. Wszystkie mają nadęte miny zbuntowanych nastolatek. Ich bujne włosy są uczesane w fantazyjne fryzury.

W kolejnych scenach Kayah siedzi na tronie. Jej sylwetka przeplata się ze zwielokrotnioną postacią Viki oraz z obrazem obu piosenkarek stojących obok siebie ramię w ramię.

Viki siedzi wśród rozsypanych kwiatów i opiera się o wielką skrzynię pełną barwnych roślin. I znowu pojawia się Sześć dziewcząt, tym razem tańczą wokół Viki dynamiczny, pełen energii taniec. Zwielokrotnione sylwetki piosenkarek przenikają się z obrazem tańczących dziewczyn.

Sceny zmieniają się coraz szybciej. Półpostaci Kayah i Viki w czarnych golfach i ciemnych okularach wypełniają ekran. Pojawiają się na przemian z pojedynczymi postaciami kolorowych roztańczonych nastolatek. Kayah na tronie, Viki oparta o skrzynię, tańczące dziewczęta, zwielokrotnione postaci piosenkarek. I tak do końca.

Autorka: Anna Pięcińska, FKbB

Wersja PJM