Okładka do albumu: Wire – Pink Flag

Wire – Pink Flag

Wykonawca: Wire
Okładka: Pink Flag
Tagi: ,

Opis okładki

Ktoś kiedyś nazwał muzykę grupy Wire prostotą na granicy geniuszu. To zdanie idealnie pasuje też do okładki ich pierwszej płyty, którą nagrali w roku 1977.

Wyobraźcie sobie surowy asfalt, który biegnie z jednego brzegu na drugi, od prawej do lewej strony, a powyżej niego niebo tknięte leciutką bryzą wietrzną. Troszeczkę świeci słońce, czyli jest rano, letnio. W górnym lewym rogu jedynie napis, który prezentuje nazwę grupy. Ciemne, proste litery.

Asfalt, niebo o poranku i tylko jeden szczegół – z asfaltu wystaje drąg, na końcu którego powiewa flaga w jednym , takim dosyć letnim kolorze, zgodnym z tytułem płyty – „Pink Flag” różowa flaga.

Bryza jakby odrobinę daje powiewać chorągiewce, która jest owinięta wokół białego drąga sznurkiem dookoła, dookoła, dookoła, dookoła, aż ten sznur niknie za horyzontem asfaltu.

Jeśli moglibyście ręką zjechać w dół po tym maszcie, to co pewien czas trafilibyście na kolejny, owinięty przystanek sznura, którym trzymana jest flaga powiewająca na górze.

Wire był i, po reaktywowaniu parę lat temu, cały czas jest kwartetem. Czterech muzyków, a z tyłu okładki mamy cztery zdjęcia, zrobione na koncercie, a może poza koncertem. Wszystkie są pionowe, wszystkie czarno-białe, na każdym jeden z muzyków. A pod fotosami widnieją tylko ich imiona. Wyjątkiem jest perkusista, który jest przedstawiony z imienia i nazwiska.

Na płycie znalazło się 21 numerów. Co ciekawe, płyta jest nagrana w wytwórni Harwest Wytwórnie tę zwykle kojarzymy tylko i wyłącznie z Pink Floydami, ja przynajmniej nie znam żadnej innej kapeli oprócz The Wire, albo Wire, tak, jak jest na okładce, która nagrywałaby w tej wytwórni.

Mamy więc Pink Floyd i Pink Flag. To z jednej strony owa prostota na granicy geniuszu, z drugiej strony wydumany rock progresywny. Oba w swojej istocie niezwykle piękne, ale Wire jest mi dużo bliższy.

To chyba najlepsza płyta jaką w życiu słyszałem.

Autor: Kazik Staszewski, Kult, Kazik na żywo

Lista utworów

Strona pierwsza

 1. Reuters – 3:03
 2. Field Day for the Sundays – 0:28
 3. Three Girl Rhumba – 1:23
 4. Ex Lion Tamer – 2:19
 5. Lowdown – 2:26
 6. Start to Move – 1:13
 7. Brazil – 0:41
 8. It’s So Obvious – 0:53
 9. Surgeon’s Girl – 1:17
 10. Pink Flag – 3:47

Strona druga

 1. The Commercial – 0:49
 2. Straight Line – 0:44
 3. 106 Beats That – 1:12
 4. Mr. Suit – 1:25
 5. Strange – 3:58
 6. Fragile – 1:18
 7. Mannequin – 2:37
 8. Different to Me – 0:43
 9. Champs – 1:46
 10. Feeling Called Love – 1:22
 11. 1 2 X U – 1:55

Posłuchaj albumu

Wire – Pink Flag – Posłuchaj w serwisie YouTube. Otwiera się w nowym oknie.