Okładka do albumu: U2 – War

U2 – War

Wykonawca: U2
Okładka: War
Tagi: ,

Opis okładki

Oczu tego chłopca się nie zapomina. Patrzy przeszywająco, prosto w obiektyw. Nie ma w tym spojrzeniu spokoju, jest jakaś mieszanina buntu, wyzwania rzucanego fotografowi…

Twarz chłopca wypełnia niemal całą okładkę. Zdjęcie jest czarno-białe, a chłopiec ma mniej więcej 10 lat. Oprócz twarzy widoczne są szyja oraz zarys ramion. Nie widać całych rąk, jednak możemy się domyślać, że chłopiec trzyma je w górze, a dłonie splata za głową.

Chłopiec ma włosy w nieładzie, kosmyki opadają mu na czoło i sięgają zmarszczonych brwi. Dziecko ma poważną, wręcz buntowniczą minę. Na dolnej wardze widać ciemną, pionową kreskę – prawdopodobnie ślad po niedawnym skaleczeniu.

Oczy chłopca przykuwają uwagę, magnetyzują. Te duże, jasne, oczy dziecka zapadają na długo w pamięć.

Wizerunek chłopca jest przesunięty lekko w stronę lewej krawędzi. W prawym górnym rogu znajduje się nazwa zespołu, a pod nią, w pionie, zapisany jest tytuł płyty. Czcionka jest prosta i wyraźna. Litery są ciemnoczerwone.

Chłopcem, którego zdjęcie znalazło się na okładce jest Peter Rowen, młodszy brat kolegi Bono. Jego czarno-białe portrety pojawiły się też na kilku innych płytach U2.

„War” była pierwszą płytą, na której zespół zdecydował się na komentarze polityczne. Otwierająca album „Sunday Bloody Sunday” odnosi się do Krwawej Niedzieli ze stycznia 1972 roku, w czasie Konfliktu w Irlandii Północnej, a „New Year’s Day” to już podróż do Polski. Słowa utworu, napisane przez Bono, miały być pierwotnie miłosną dedykacją dla żony. Ostatecznie zostały jednak zmienione, Bono zainspirowany ruchem Solidarności, postanowił zwrócić uwagę na wydarzenia nad Wisłą, na wielki ruch społeczny i reakcję totalitarnej władzy, która zdecydowała się wprowadzić stan wojenny.

Autorka: Pola Zygmunt

Lista utworów

  1. Sunday Bloody Sunday – 4:40
  2. Seconds – 3:10
  3. New Year’s Day – 5:35
  4. Like a Song… – 4:46
  5. Drowning Man – 4:14
  6. The Refugee – 3:40
  7. Two Hearts Beat as One – 4:03
  8. Red Light – 3:46
  9. Surrender – 5:34
  10. 40 – 2:35