Okładka do albumu: The Velvet Underground – The Velvet Underground and Nico

The Velvet Underground – The Velvet Underground and Nico

Wykonawca: The Velvet Underground
Okładka: The Velvet Underground and Nico

Opis okładki

O tej okładce napisano już dużo, bardzo dużo, może nawet więcej, niż o samej płycie, o muzyce The Velvet Underground. To skupienie uwagi na obwolucie, być może ostatecznie nieco smutne dla muzyków, poniekąd odpowiada jednak pierwotnemu zamysłowi. To okładka miała być magnesem, miała zachęcać do sięgnięcia po ten album. Tak wymyślił wszystko Andy Warhol, który nie tylko zaprojektował okładkę, ale i, według wielu, choć nie wszystkich źródeł, produkował tę płytę.

Koniec lat 60. XX wieku to czas, gdy Warhol jest już rozpoznawalnym artystą, gdy działa już w ramach popartu. W porównaniu z nikomu nie znanym The Velvet Underground, Warhol ma już swoją markę, jest gigantem. Zespół nie odmawia mu więc, gdy ten znajduje kapelę Lou Reeda i Johna Cale’a i zaprasza muzyków do akompaniowania przy tworzonym przez siebie filmie. Nie odmawia też, gdy Warhol projektuje okładkę na debiutancki krążek zespołu; okładkę, która po latach zyska miano kultowej, jednej z dwóch najważniejszych w dorobku papieża popkultury.

Okładka jest niezwykle prosta, oszczędna, charakterystyczna dla twórczości Andy’ego Warhola. Jest biała i na tym tle, w samym środku został umieszczony niezbyt duży banan o jednoznacznie fallicznym kształcie. Tworząc tę obwolutę Warhol wykorzystał czarno-białe zdjęcie, które następnie pokolorował w znamienne dla popartu, jaskrawe barwy. Banan na okładce jest więc jaskrawożółty, a erotyczne skojarzenia, w pierwszych edycjach płyty, zostały dodatkowo wzmocnione umieszczonym pod nim napisem „Peel slowly and see”, czyli „Obierz powoli i zobacz”. I rzeczywiście, w tych edycjach płyty skórkę można było obrać, a wówczas oczom ukazywał się intensywnie różowy owoc.

Na okładce nie znalazła się przy tym najmniejsza wzmianka o nazwie zespołu i o tytule płyty. Na dole został natomiast umieszczony podpis samego artysty – Andy Warhol 2.

Późniejsze wersje tej okładki nie respektowały często pierwotnego zamiaru. Banana nie daje się już na nich obierać, a na obwolucie pojawia się niekiedy nazwa zespołu.

Autorzy: Roberto Więckowski, FKbB
Karolina Więckowska

Lista utworów

Strona A

 1. Sunday morning – 2:56
 2. I’m waiting for the man – 4:39
 3. Femme fatale – 2:38
 4. Venus in furs – 5:12
 5. Run run run – 4:22
 6. All tomorrow’s parties – 6:00

Strona B

 1. Heroin – 7:12
 2. There she goes again – 2:41
 3. I’ll be your mirror – 2:14
 4. The black angel’s death song – 3:11
 5. European son – 7:46