Okładka do albumu: CaffeFogg

Różni wykonawcy – CaffeFogg

Wykonawca: Różni wykonawcy
Okładka: CaffeFogg

Opis okładki

„CaffeFog” to płyta wydana 1 września 2008 roku. Składają się na nią nowe aranżacje oraz remixy największych przebojów, podziwianego przez kilka pokoleń fanów muzyki, Mieczysława Fogga. Pomysłodawcami projektu byli Michał Fogg, wnuk artysty oraz didżej i producent Seb Skalski.

Mieczysław Foog rozpoczął karierę piosenkarza jeszcze przed Wojną i od razu spotkał się z ogromną popularnością. Okazała się ona jednak niewielka, w porównaniu z uznaniem, jakie zdobył w latach 50. i 60. XX wieku. I właśnie do lat 60. nawiązuje okładka płyty CaffeFogg. Jest to czarno-białe zdjęcie autorstwa Cezarego Langdy. Przedstawia Mieczysława Fogga kroczącego ulicą Nowy Świat w Warszawie. Pogodna twarz, ręce nonszalancko włożone do kieszeni, biała koszula i krawat. Tuż za plecami Fogga stoi słup z państwowymi flagami i okrągłą stalową konstrukcją na kwiaty. Słup ten jest swoistą osią okładki i dzieli ją na dwie przestrzenie. Po lewej stronie widnieje ulica Nowy Świat, jadą po niej nieliczne auta. Po drugiej stronie ulicy ciągnie się rząd, charakterystycznych dla tej arterii, kamienic. Prawą stronę zajmuje chodnik, którego głównym użytkownikiem jest Mieczysław Fogg. Nie jest jednak jedyną osobą na okładce. Po chodniku idą też inni przechodnie, wszyscy są jednak kilka, kilkanaście metrów za piosenkarzem. Dwie panie w gustownych płaszczach i tęższy pan w opiętej marynarce i w berecie idą w kierunku, w którym zmierza artysta. Inne osoby podążają w stronę przeciwną. Na tej samej wysokości co przechodnie, w bramie pod balkonem z polskimi flagami stoi kobieta w płaszczu, z torbą i chustką na głowie. Na pierwszym planie, na wysokości Fogga, wchodzi w kadr mężczyzna w płaszczu i kapeluszu.

Tytuł płyty został umieszczony w prawym, górnym rogu okładki. Pierwszy jego człon jest w kolorze białym, drugi w żółtym. Podobnie jak umieszczone na dole płyty po lewej stronie nazwiska twórców, jedno białe, jedno żółte i tak na przemian.

„CaffeFogg” spotkała się z tak dużym zainteresowaniem, że po kilku latach wydano kolejną składankę, na nowo zaaranżowanych piosenek Mieczysława Fogga.

Autor: Piotr Siła

Lista utworów

 1. Bluzeczka zamszowa (Michał Rudaś)
 2. Już nigdy (Pedro Gonsales Kollektiv feat Mika Urbaniak)
 3. Bo to się zwykle tak zaczyna (The Bumelants)
 4. To ostatnia niedziela (Maria Sadowska)
 5. Jesienne róże (Janusz Szrom)
 6. W małym kinie (Aleksandra Nieśpielak)
 7. Fredzio (Sławek Uniatowski)
 8. Un peu demode (Pinnawela)
 9. Tango milonga (The Bumelants)
 10. A ja sobie gram na gramofonie (Dj Twister)
 11. Kiedy będziesz zakochany (Novika)
 12. Pikku Nina (Muzykoterapia)
 13. Jesienne róże (Smokee feat Olga Szomańska-Radwan)
 14. Oczy czarne RMX (Seb Skalski & Masta P)