Queen – Queen II

Wykonawca: Queen
Okładka: Queen II

Opis okładki:

Na okładce umieszczona jest fotografia przedstawiająca czterech członków zespołu. Wszyscy muzycy mają popularne w latach 70. XX wieku długie włosy.

Fotografia jest kolorowa, ale jest na niej niewiele barw. Poza naturalnym kolorem skóry i różnymi odcieniami brązu na włosach muzyków, na zdjęciu dominuje kolor czarny.

Członkowie Queen ustawieni są tak, że ich głowy układają się w kształt rombu, którego górnym wierzchołkiem jest Brian May, po bokach znalazły się twarze Johna Deacona i Rogera Taylora, a dolny wierzchołek to Freddie Mercury.

Muzycy pozują na czarnym tle. Ubrani są w czarne stroje, które zupełnie się z nim zlewają. Ich twarze oświetla ostre, punktowe światło padające z góry. Daje to kontrast, dzięki któremu rysy twarzy są wyostrzone, linie żuchwy mocniej zarysowane, a oczy głębiej osadzone. Powierzchnie, na które bezpośrednio pada światło, np. czoło, nos i policzki, są bardzo jasne. Dramaturgii dodają zdjęciu poważne, posągowe miny i przymknięte oczy członków zespołu.

Freddie Mercury, który ustawiony jest na dole kompozycji, jako jedyny na tym zdjęciu ma widoczne ręce. Przedramiona skrzyżował na piersi, a dłonie ułożył na obojczykach. Jego jasne dłonie o długich, smukłych palcach ostro odcinają się od długich rękawów czarnej bluzki.

W lewym górnym rogu okładki znajduje się napis Queen II, zapisany elegancką białą czcionką. Wewnątrz litery Q narysowana jest korona.

Autorem zdjęcia jest brytyjski fotograf Mick Rock. Przyznał on, że inspiracją dla tej okładki była czarno-biała fotografia Marleny Dietrich wykonana w latach 30. XX wieku.

Motyw z okładki – takie samo ustawienie oraz oświetlenie, zostało wykorzystane przez zespół przy produkcji klipu do utworu Bohemian Rhapsody. W pierwszym ujęciu filmu ukazany jest zarys sylwetek muzyków śpiewających początkowe wersy piosenki. Światło stopniowo zmienia się i kilka sekund później widać zespół pokazany dokładnie tak jak na okładce Queen  II.

Autorka: Pola Zygmunt

Lista utworów:

 1. „Procession” 1:12
 2. „Father to Son” 6:14
 3. „White Queen (As It Began)” 4:34
 4. „Some Day One Day” 4:23
 5. „The Loser in the End” 4:02
 6. „Ogre Battle” 4:10
 7. „The Fairy Feller’s Master-Stroke” 2:40
 8. „Nevermore” 1:17
 9. „The March of the Black Queen” 6:33
 10. „Funny How Love Is” 2:50
 11. „Seven Seas of Rhye”