Pink Floyd – The Wall

Wykonawca: Pink Floyd
Okładka: The Wall

Dziś wydaje się, że inaczej być nie mogło, na okładce tej płyty musiała znaleźć się ściana… I rzeczywiście się znalazła. Wydana w listopadzie 1979 roku „The Wall” jest jedną z najbardziej znanych płyt w dorobku Pink Floydów i obok „Dark Side of the Moon” – jeśli weźmiemy pod uwagę propozycje tylko tej grupy – ma jedną z najbardziej rozpoznawalnych obwolut.

Cała okładka to jedna wielka, murowana ściana, a właściwie jej rysunek. Bo ściana składa się z niezwykle precyzyjnie, jakby przy linijce narysowanych cegieł. Umieszczone w kilkunastu rzędach, tworzą regularną siatkę. Cegły są białe, a granice między nimi zostały zaznaczone szarymi liniami. Na samym środku tej rysunkowej ściany widnieją nazwa zespołu i tytuł płyty. Poszczególne wyrazy zostały zamieszczone jeden pod drugim, w czterech rzędach. Wyglądają, jakby namalowano je farbą, na dole niektórych liter powstały charakterystyczne krople świadczące o jej spływaniu. Wszystkie słowa są czarne i napisane wersalikami, przy czym pierwsza litera każdego wyrazu jest nieco wyższa od pozostałych.

„The Wall” to niezwykle poruszająca, smutna w przekazie płyta, na której warstwa muzyczna jest wielokrotnie sprowadzona do minimum i podporządkowana tekstowi. Jej ojcem jest przede wszystkim Roger Waters, a nagrywanie albumu odbywało się w atmosferze niekończących się kłótni i napięć w zespole. Ich efektem stało się odsunięcie Richarda Wrighta. Ostatecznie powstało jednak dzieło, które do dziś jest uważane za jeden z najważniejszych koncept albumów w historii rocka. Z tego dwupłytowego wydawnictwa pochodzi też najbardziej znana w powszechnej świadomości (co niejednokrotnie dziwiło samych Floydów) piosenka tego zespołu „Another Brick in the Wall”.

Autorzy: Roberto i Karola Więckowscy