Okładka do albumu: Pink Floyd – Dark side of the moon

Pink Floyd – Dark side of the moon

Wykonawca: Pink Floyd
Okładka: Dark side of the moon
Tagi: ,

Opis okładki

Tę okładkę znają chyba wszyscy, którzy choć przez chwilę interesowali się wizualną stroną rocka. Bo opakowanie „Dark side of the moon” to absolutna ikona. Prosta, graficzna, nawet niezbyt kolorowa kompozycja stała się punktem odniesienia, ramą, weszła do kanonu kodów wizualnego prezentowania muzyki. W chwili, gdy podejmowano decyzję, została wybrana przez muzyków Pink Floyd jednogłośnie spośród siedmiu propozycji. Nie padło przy tym ani jedno słowo uzasadnienia, które tłumaczyłoby, dlaczego Floydzi zdecydowali się właśnie na pryzmat.

Bo to pryzmat znajduje się w samym centrum okładki. Niezbyt duży, zajmujący najwyżej 1/5 jej powierzchni, został przedstawiony w najprostszy możliwy sposób – jako jasny, równoboczny trójkąt. Figura jest narysowana samym obwodem, jej środek wypełnia czerń, ta sama, która jest tłem całej obwoluty. Trójkąt/ pryzmat jest ustawiony w najbardziej klasyczny sposób – wierzchołek na górze, podstawa na dole, równolegle do krawędzi okładki. Od góry i od lewej strony biegną do trójkąta dwie wąskie, jasne linie, jak należy się domyślać graficznie zaznaczone wiązki światła. Spotykają się w samym centrum pryzmatu i natychmiast zostają rozszczepione w znacznie szerszy pas tęczy. Kolorowe, fioletowo-niebiesko-zielono-żółto-czerwone pasmo wystrzela z pryzmatu w prawą stronę i ciągnie się aż do krawędzi okładki. Rozszerza się przy tym systematycznie, choć nie nadmiernie.

Na tym wizualna strona „Dark side of the moon” kończy się, na okładce nie umieszczono ani nazwy zespołu, ani tytułu płyty. Muzycy byli w tym zakresie nieubłagani, zdecydowali się na takie rozwiązanie mimo usilnych nalegań wytwórni, której bardzo zależało na odpowiedniej adnotacji.

Autorzy: Roberto Więckowski, FKbB
Karolina Więckowska

Lista utworów

  1. Speak to me– 3:57
  2. On the run – 3:50
  3. Time – 6:49
  4. The great gig in the sky – 4:44
  5. Money – 6:22
  6. Us and them – 7:49
  7. Any colour you like – 3:26
  8. Brain damaze – 3:46
  9. Eclipse – 2:11