Nirvana – Nevermind

Wykonawca: Nirvana
Okładka: Nevermind

To jedna z najbardziej znanych okładek lat 90. Sławę zawdzięcza wykonanej pod wodą fotografii nagiego dziecka. Zdjęcie wywołało kontrowersje, pojawiały się nawet głosy żądające wycofania tych obwolut ze sklepów muzycznych.

Całą okładkę płyty wypełnia fotografia płynącego dziecka. W wodzie dryfuje kilkumiesięczny chłopiec. Jest zupełnie nagi, widoczne są jego niczym nie przesłonięte genitalia. Płynie zwrócony twarzą do fotografa, lekko się uśmiechając. Rączki dziecka są szeroko rozpostarte na boki, zajmują prawie całą szerokość okładki. Przy twarzy niemowlaka widać niewielkie bąbelki powietrza.

Przed dzieckiem, w okolicach jego lewej ręki, unosi się w wodzie banknot jednodolarowy, zaczepiony na haczyku wędkarskim i ciągnięty na żyłce. Cały montaż sprawia wrażenie, jakby chłopiec płynął za banknotem, próbując złapać go w dłoń.

Na okładce dominuje kolor niebieski. Jest ciemniejszy w dole zdjęcia, jaśniejszy na górze, gdzie wodę rozjaśniają refleksy światła rozpraszającego się na powierzchni.

W lewym dolnym rogu płyty znajduje się czarny napis Nirvana, podkreślony czarną kreską. Pod kreską zapisany jest tytuł płyty – Nevermind. Tytuł również zapisany jest czarną czcionką, jednak tym razem jest ona nierówna, zdeformowana, jakby odbijała się w krzywym zwierciadle lub jakbyśmy patrzyli na nią przez falującą wodę.

Dzieckiem przedstawionym na okładce jest Spencer Elden, który w chwili zrobienia zdjęcia miał około 4 miesięcy. W lecie 2021 okładka płyty Nevermind ponownie wróciła na pierwsze strony gazet. W mediach pojawiła się wtedy wiadomość, że Elden złożył pozew i domaga się odszkodowania za wykorzystanie zdjęcia na okładce, jak twierdzi, bez zgody jego lub jego rodziców. Sprawa jest nieoczywista, a zachowanie samego Eldena stanowi pewne zaskoczenie. Wcześniej – z okazji 10, 15, 20 i 25 rocznicy wydania albumu – Spencer Elden, tym razem już w kąpielówkach, uczestniczył w sesjach odtwarzających jego kąpiel w basenie. Zdjęcia te były pokazywane w mediach i opatrywane wywiadami z bohaterem fotografii. Elden wielokrotnie przyznawał wówczas, że to niezwykłe być częścią takiego wydarzenia. W ostatnich latach zaczął jednak podkreślać, że został postawiony w sytuacji bez wyboru i że być może wcale mu to nie odpowiadało.

Autorka: Pola Zygmunt