Okładka do albumu: Metalica – Ride the Lightning

Metalica – Ride the Lightning

Wykonawca: Metalica
Okładka: Ride the Lightning
Tagi: ,

Opis okładki

Okładka to metaforyczne nawiązanie do tytułu płyty. Jak bowiem można wyobrazić sobie owo dosiadanie błyskawicy? Odpowiedź udzielona przez zespół jest jednoznaczna – krzesło elektryczne. Tłem dla złowieszczego sprzętu jest nocne niebo przeszywane błyskawicami. Nad krzesłem unosi się napis/ nazwa zespołu. Ten napis to logo Metallicy. Na dole okładki tytuł płyty. Całość utrzymana jest w fioletowo-czarnej kolorystyce.

Nazwa zespołu dominuje, jest rozciągnięta na całą szerokość, u góry okładki. Litery są ukazane dynamicznie, są trójwymiarowe, obserwowane od dołu zwężają się ku górze. Czysta perspektywa. Litery Wyglądają jak stalowe klocki, są rozświetlone, wokół nich rozciąga się biała, elektryczna poświata. Z napisu wychodzą cztery błyskawice, dwie środkowe uderzają w krzesło elektryczne. Znajduje się ono pośrodku okładki. Jest zawieszone w przestrzeni, unosi się między czarnymi chmurami. Jest niewielkie, trzeba się dobrze przyjrzeć, żeby zobaczyć co to jest. Po przyjrzeniu się widać, że krzesło jest metalowe, z uchwytami i pasami do przywiązania skazańca. Jest puste, jakby na kogoś czekało. W miejscach uderzenia błyskawic w krzesło jaśnieją rozbłyski, powodują, że z tyłu krzesła widnieje jasna poświata. Na dole, pod krzesłem, rozciąga się biały napis Ride the Lightning. Litery są proste, drukowane.

Płyta do dziś jest uznawana za jeden z najlepszych albumów metalowych i jeden z najważniejszych w dorobku Metallicy. Właśnie to wydawnictwo, zdaniem krytyków, wyznaczyło tory, po których do dziś porusza się amerykańska grupa. Thrash metal wybrzmiał tu z ogromną siłą w swej metallicowej odsłonie. Nagranie płyty zostało poprzedzone spektakularną kradzieżą – Metallica kilka miesięcy wcześniej straciła niemal cały swój sprzęt muzyczny. Zespołowi pozostały jedynie dwie gitary, które po koncercie w Bostonie zabrano do hotelu, by uchronić je przed złą pogodą.

Autorka: Ewa Caban

Lista utworów

Strona pierwsza

  1. Fight fire with fire – 4:44
  2. Ride the lightning – 6:36
  3. For whom the bell tolls – 5:10
  4. Fade to black – 6:55

Strona druga

  1. Trapped under ice – 4:05
  2. Escape – 4:24
  3. Creeping death – 6:35
  4. The call of ktulu (instrumental) – 8:53