Okładka do albumu: Louis Armstrong – Louis Armstrong in Prague, Lucerna Hall 1965

Louis Armstrong – Louis Armstrong in Prague, Lucerna Hall 1965

Wykonawca: Louis Armstrong
Okładka: Louis Armstrong in Prague, Lucerna Hall 1965

Opis okładki

„Nie kochać Armstronga, to jakby nie kochać świata” – miała powiedzieć Mahalia Jackson o jednym z najwybitniejszych jazzmanów dwudziestego wieku. Nieprzypadkowo właśnie dla niego powstała piosenka „What a wonderful world” – dzieło wybitne i ponadczasowe.

Zanim jednak Louis Armstrong nagrał tę pieśń, w 1967 roku, był już od dawna wielką gwiazdą. Jego charakterystycznej chrypki chcieli słuchać fani na całym świecie. W 1965 roku Armstrong odwiedził Czechosłowację. Spędził tam 9 dni i bardzo polubił klimat Pragi. Dał też świetny koncert, który został wydany przez wytwórnię Panton w 1980 roku.

Na okładce Louis został uchwycony przez fotografa podczas koncertu. Stoi bokiem, zwrócony w lewo, usta ma otwarte, oczy lekko przymknięte. Ręce trzyma rozłożone na wysokości bioder, w geście powitania, a może zaproszenia do cudownego świata muzyki. Prawa dłoń otwarta, w lewej trzyma trąbkę. Armstrong jest ubrany w czarną marynarkę i prawdopodobnie białą koszulę, na szyi ma czarną muszkę, a w butonierce chusteczkę, też prawdopodobnie białą. Dlaczego prawdopodobnie? Zdjęcie, zrobione podczas występu w specyficznym różowym świetle jupiterów, nie daje pewności co do kolorów. Wszystkie jasne szczegóły są różowe, a to co ciemniejsze, tonie w czerni. Dlatego też nie widać wyraźnie, czy Louis ma garnitur, frak, czy może inny rodzaj stroju.

Za plecami Armstronga, po prawej stronie widoczny jest puzonista Tyree Glen. W zasadzie to widoczny jest głównie sam instrument, a za nim oczy i kawałek nosa muzyka. Pozostała część postaci również wtapia się w czarne tło. Przy lewej krawędzi, w pewnej odległości przed Armstrongiem stoi podwójny mikrofon na statywie.

W górnej części na środku na czarnym tle umieszczono dużą białą czcionką tytuł albumu: „Louis Armstrong in Prague” w trzech wierszach, a w czwartym wierszu, nieco mniejszą żółtą czcionką: „Lucerna Hall 1965”. Nad dolną krawędzią, jeszcze mniejszą czcionką napis: „Live Recording”.

Oprócz tego na płycie umieszczono jeszcze dwa, dużo mniejsze różowe napisy, które komponują się z różowym oświetleniem sceny. W lewym górnym rogu napis ARTIA z rysunkiem pegaza startującego do lotu. To logo dystrybutora płyty. W prawym górnym rogu logo i nazwa wytwórni Panton.

Płyta została wydana w osiemdziesiątą rocznicę urodzin artysty. Kilka lat później okazało się, że Armstrong podawał nieprawdziwą datę urodzin – 4 lipca 1900 r. W rzeczywistości urodził się ponad rok później, 4 sierpnia 1901 roku. Nie pierwsza to i zapewne nie ostatnia tajemnica wielkiego jazzmana.

Autor: Andrzej Zugaj

Lista utworów

Strona A

 1. When It’s Sleepy Time Down South – 3:28
 2. The Bucket’s Got a Hole in It – 2:30
 3. Tiger Rag – 1:10
 4. Indiana – 4:05
 5. Hello Dolly – 6:00
 6. When the Saints Go Marchin’ In – 3:15

Strona B

 1. Royal Garden Blues – 3:28
 2. The Faithful Hussar – 4:21
 3. Mack the Knife – 3:54
 4. Struttin’ With Some Barbecue – 5:41
 5. Blueberry Hill – 4:13
 6. a) When It’s Sleepy Time Down South, b) Hello Dolly – 1:30