Okładka do albumu: Led Zeppelin – Physical Graffiti

Led Zeppelin – Physical Graffiti

Wykonawca: Led Zeppelin
Okładka: Physical Graffiti

Opis okładki

Ta okładka to jedna z obwolut, które mają kilka wersji. Ogólnie na każdej z nich wszystko się zgadza, różnice tkwią w szczegółach.

Okładka to wykonane w sepii zdjęcie dwóch kamienic. Kamienice przylegają do siebie, stoją do nas frontem, są ceglane, niemal identyczne i symetryczne. Każda z nich ma trzy piętra. Każda ma tylko jedno wejście. Do każdego wejścia prowadzą schody. Nad drzwiami wejściowymi umieszczone są zewnętrzne schody przeciwpożarowe. Tak wyglądają typowe kamienice w Nowym Jorku. Okna kamienic tworzą regularny układ. Cała kompozycja jest zgeometryzowana i monotonna. Na każdym piętrze niektóre okna wypełnione są grafiką z literami układającymi się w tytuł albumu. Litery są pojedyncze, czerwone, na białym płótnie. Na gzymsie nad ostatnim piętrem, między ozdobnymi elementami, widoczny jest napis “Led Zeppelin”.

Istniało kilka wersji okładki tej płyty. Różnice wynikały z faktu, że okna, w których umieszczone są litery z tytułem albumu, bywały wycięte. A wtedy było w nich widać to, co znalazło się na dopasowanych kopertach. Były więc tam zdjęcia muzyków, były różne przedmioty, były znaki graficzne.

Kamienice z okładki znajdują się na Manhattanie (96 and 98 East 8th Street / St. Mark’s Place), choć zespół jest brytyjski. Kamienice są w rzeczywistości czteropiętrowe, ale fotograf wyciął jeden rząd okien, żeby dopasować zdjęcie do kwadratowej okładki. Te same kamienice można zobaczyć w teledysku do piosenki “Waiting On A Friend” zespołu The Rolling Stones z 1981 roku.

Autorzy: Pola Zygmunt
Andrzej Zugaj
Krzysztof Morawski

Lista utworów

strona pierwsza

 1. Custard pie – 4:13
 2. The rover – 5:36
 3. In my time of dying – 11:04

strona druga

 1. Houses of the holy – 4:01
 2. Trampled under foot – 5:35
 3. Kashmir – 8:37

strona trzecia

 1. In the light – 8:44
 2. Bron-yr-aur – 2:06
 3. Down by the seaside – 5:14
 4. Ten years gone – 6:31

strona czwarta

 1. Night flight – 3:36
 2. The wanton song – 4:06
 3. Bboogie with stu – 3:51
 4. Black country woman – 4:24
 5. Sick again – 4:43