Okładka do albumu: Janis Joplin – Pearl

Janis Joplin – Pearl

Wykonawca: Janis Joplin
Okładka: Pearl

Opis okładki

Zdjęcie z okładki „Pearl” to, w świecie muzyki, ikona, to jedna z najbardziej rozpoznawalnych fotografii Janis Joplin. Niejednokrotnie można usłyszeć, że znają je nawet ci, którzy za piosenkami Joplin nie przepadają, którzy sytuują gusta muzyczne w zupełnie innych rejonach. Fotografia zrobiona przez Dawida Gahra przedstawia piosenkarkę pół leżącą na swej wiktoriańskiej kanapie. Joplin opiera się plecami i lewym bokiem o oparcie i zagłówek sofy, prawą nogę założyła na lewą, sprawia wrażenie szczęśliwej, spokojnej, umiejącej cieszyć się chwilą. Nie patrzy na nas, wzrok kieruje w lewo i jest szeroko uśmiechnięta. w jednym ręku ma drinka, W drugim papierosa. Ubrana jest tak, jak na gwiazdę hippiesowskiego rocka przystało – ciemna, różnokolorowa, odrobinę psychodeliczna bluzka z długim rękawem, długa, całkowicie zakrywająca nogi spódnica w jednym z odcieni czerwieni. Na rękach i na szyi mnóstwo ozdób – bransoletki, pierścionki, naszyjniki, nie sposób ich nie zauważyć. I jeszcze burza włosów, w które zostały wplecione różnokolorowe pióra. Cała Janis. Wnętrze, w którym zrobiono zdjęcie, jest pokryte czerwonawą tkaniną, wisi ona na ścianach i zakrywa podłogę marszcząc się w nieregularne fale. Na górze, nad Janis Joplin, został umieszczony tytuł płyty. Pearl to jednak nie tylko tytuł, to także muzyczny pseudonim Joplin.

Jej nazwisko i nazwa zespołu, z którym nagrała płytę – Full Tilt Buggie Band, znalazły się na tylnej części okładki. Wygląda ona zresztą bardzo podobnie do awersu. Podstawowa różnica jest taka, że na kanapie nie siedzi już Janis Joplin, ale sofę zajęli członkowie zespołu. Nie dla wszystkich zresztą starczyło miejsca. Trzech muzyków siedzi ściśniętych na kanapie, dwóch musi już stać.

Zdjęcie Janis Joplin zostało zrobione kilka tygodni przed jej śmiercią. Piosenkarka zmarła nagle w nocy 4 października 1970 roku w wyniku przedawkowania heroiny. Śmierć przerwała zresztą sesję nagraniową, a „Pearl” okazał się ostatecznie ostatnim studyjnym albumem Janis Joplin, wydanym trzy miesiące po jej odejściu.

Autorzy: Roberto Więckowski, FKbB
Karolina Więckowska

Lista utworów

  1. Move over – 3:39
  2. Cry baby – 3:55
  3. A woman left lonely – 3:27
  4. Half moon – 3:51
  5. Buried alive in the blues – 2:24
  6. My baby – 3:44
  7. Me and Bobby McGee – 4:29
  8. Mercedes Benz – 1:46
  9. Trust me – 3:15
  10. Get it while you can – 3:23