Okładka do albumu: Grzegorz Turnau – Nawet

Grzegorz Turnau – Nawet

Wykonawca: Grzegorz Turnau
Okładka: Nawet

2002 r.

Opis okładki

„Nawet” to muzyczna podróż zarówno po polskich, jak i greckich dźwiękach, nastrojach, inspiracjach. Siódmy, studyjny album Grzegorza Turnaua ponownie zaprasza w rejony poezji śpiewanej, Ale tym razem na płycie można usłyszeć także artystów z południa Europy. Tam też, w krainę palącego słońca zabiera nas okładka płyty. Zaprojektował ją Krzyś Koszewski, który wykorzystał zdjęcie Tomka Sikory. Utrzymana w sepii fotografia przedstawia typową dla niewielkich miast południa, zapewne grecką uliczkę. Zdjęcie można podzielić na dwie, nierówne części.

Swoistą osią tego podziału jest framuga drzwi do tawerny. Po lewej stronie kadru, w otwartych drzwiach do lokalu, stoi Grzegorz Turnau. Patrzy w obiektyw. Biała, nonszalancko rozpięta pod szyją koszula ciemne spodnie i czarne buty. Lewą rękę chowa w kieszeni, a w prawej trzyma szklaneczkę z jakimś płynem. W kieszeni koszuli widoczny jest fragment telefonu i długopis. Muzyk opiera się o przeszkloną witrynę stanowiącą kolejną część kompozycji zdjęcia. Na jej tle siedzi starszy mężczyzna, a obok, na tle zwykłej ściany dwóch pozostałych mężczyzn. Wszyscy trzej siedzą na pospolitych, plastikowych, ogrodowych krzesłach. Nie ma w nich niczego niezwykłego, zwyczajna sjesta ludzi południa Europy. Mężczyźni prawdopodobnie pojawili się w knajpce, by schronić się przed palącym słońcem. Są ubrani zwyczajnie, dwaj w koszulki polo, trzeci w białą koszulę. Wszyscy mają lekkie, przewiewne spodnie, jasne skarpety i jasne buty. Siedzą i zdają się nie zwracać uwagi na fotografa.

Na ścianie za trzecim z mężczyzn wisi odwrócony do góry nogami bukiet z trzech słoneczników, z niechlujnie zwisającymi jasnymi wstążkami. Na samej górze okładki po prawej stronie, umieszczono w jednym wierszu imię i nazwisko artysty i tytuł albumu. Personalia zapisano czarnymi literami, tytuł białymi.

Autor: Piotr Siła

Lista utworów

 1. Liryka, liryka – 3:34
 2. Gniew – 3:27
 3. Ze sztambucha – 2:45
 4. Oddal żal – 2:45
 5. Kwiat (Louloudi) – 3:01
 6. Różo wiatrów, różo losu – 3:24
 7. Przez siedem mórz – 4:53
 8. Szukaj przygody – 4:33
 9. Kiedyś nadejdzie taki dzień – 2:26
 10. Sancho (dytyramb) – 4:03
 11. Do wód! – 3:49
 12. Leśmian – 3:16
 13. Jeśli szukasz prawd – 1:09
 14. Na połowie czasu – 5:35
 15. Nawet – 3:51
 16. Kwiat (bonus) – 3:02