Okładka do albumu: Dżem – Cegła

Dżem – Cegła

Wykonawca: Dżem
Okładka: Cegła
Tagi: ,

Opis okładki

Brzmi to niemal nieprawdopodobnie, ale na nagranie debiutanckiej płyty studyjnej Dżem czekał 12 lat. Pierwsze wzmianki o działalności zespołu sięgają bowiem roku 1973, a „Cegła”, bo o tej płycie mowa, ukazała się na rynku dopiero w październiku 1985 roku. Znalazły się na niej piosenki, które, w zdecydowanej większości, ówczesnym fanom Dżemu były doskonale znane, zespół ograł je już niejednokrotnie na koncertach. Sama płyta i tak już wtedy sprzedała się znakomicie, mimo obaw rodzimego monopolisty fonograficznego Polskich Nagrań. Dziś „Cegła” to klasyka.

Okładka płyty, zaprojektowana przez Mirosława Ryszarda Makowskiego, jest niezwykle prosta. Dominuje na niej czerń tła, czerń kojarząca się z kolorem szkolnej tablicy. W jej centrum znalazły się trzy, całkiem długie, kolorowe pasy, mazaje. Ułożone jeden nad drugim, poziome, wyginające się na środku do góry, sprawiają wrażenie wykonanych sprayem. Najwyższy pas jest czerwony, pod nim widnieje żółty, a najniżej został namalowany pas zielony. Pasy nie stykają się, odstępy pomiędzy nimi wypełnia czerń tła. Kolory pasują idealnie do reggae, ale nie taka muzyka kryje się na „Cegle”. Ta płyta to mieszanka rockowo-bluesowa; dziś już wiemy, typowa muzyka Dżemu.

Nazwa zespołu i tytuł płyty są też widoczne na obwolucie. Nazwa Dżem została zapisana na górze po prawej stronie. Białe litery układają się w charakterystyczne logo zespołu, w którym niedomknięte u góry D jest przedłużone skośną strzałką, a skrajna nóżka M wydłuża się w krzyż. Skojarzenie wizualne jest automatyczne – wariacje na temat graficznych znaków mężczyzny i kobiety. Autorem logo jest również Mirosław Ryszard Makowski.

I jeszcze tylko tytuł płyty. Wygląda jak napisany białą kredą na tablicy, znajduje się po prawej stronie, na dole.

Nagrania „Cegły” trwały 3 tygodnie. Kolejni muzycy rejestrowali swoje partie oddzielnie, co przełożyło się na klimat albumu. Chwilami czuć, że na scenie wszystko brzmiało bardziej emocjonalnie.

Autorzy: Roberto Więckowski, FKbB
Karolina Więckowska

Lista utworów

  1. Czerwony jak cegła – 5:15
  2. Whisky – 5:10
  3. Nieudany skok – 3:53
  4. Ballada o dziwnym malarzu – 6:16
  5. Jesiony – 5:00
  6. Powiał boczny wiatr – 3:49
  7. Kim jestem – jestem sobie – 4:09
  8. Oh, Słodka – 8:12