Dire Straits – Brothers in arms
Opis okładki
Najważniejsza na okładce tej płyty jest gitara. Umieszczona w samym środku, nietypowa, bo rezofoniczna, błyszczy niklem płyty wierzchniej. Taki wybór graficzny nie jest oczywiście, dla fanów angielskiej kapeli, niczym dziwnym – gitara jest dominantą nie tylko na okładce, gitara króluje także w muzyce tworzonej i granej przez Marka Knopflera i kolegów z zespołu.
Całego rezofonika na okładce nie widać. Utrwalony został tylko korpus tej gitary i kawałek gryfu. Instrument unosi się na tle nieba i chmur, zdaje się lecieć wyżej i wyżej. Jest ustawiony skośnie, znakomicie dzięki temu jest widoczny top gitary. Przyciąga uwagę bogatym zdobieniem. Niemal całą płytę wierzchnią pokrywa okrąg kojarzący się z tarczą zegara. To skojarzenie to przede wszystkim wynik zdobień umieszczonych wewnątrz okręgu – chociaż jest ich 18 to i tak przypominają graficzne oznaczenie godzin. Oznaczenia są każdorazowo takie same, zbudowane z kilku elementów – rombu i czterech kresek. Każdy element jest dziurą w niklowej pokrywie; dziurą, przez którą dźwięk wydobywa się na zewnątrz. Instrument jest gotowy do gry, struny są dobrze naciągnięte, a zdjęcie zostało zrobione w ten sposób, że można się na nim doliczyć zarówno sześciu, jak i dwunastu strun.
Gitara nie jest typowa, takiego instrumentu nie spotkamy w większości sklepów muzycznych. Kształtem kojarzy się z gitarą akustyczną, ale od razu rzuca się w oczy fakt, że pudło rezonansowe jest metalowe. W rzeczywistości zostało wykonane z mosiądzu, a płytę wierzchnią stanowi niklowa nakładka. Na zdjęciu mieni się ona srebrzyście z błękitnymi i różowymi refleksami.
Widok z gitarą, niebem i chmurą znalazł się w niebieskim marginesie. Na tym tle, na górze, zostały umieszczone różowe napisy. To nazwa zespołu i tytuł płyty.
Gitara, która widnieje na okładce „Brothers in arms” jest instrumentem do dziś używanym przez Marka Knopflera. To model z 1932 roku, to „National Style O Resonator Variation #7”. Gdyby na okładce znalazł się także tył korpusu, można by zobaczyć łódkę z dwoma pasażerami. Gitarę tę można też usłyszeć. Najlepiej w tym celu sięgnąć po „Romeo and Juliet”, bo to w tej piosence Mark Knopfler gra pierwsze dźwięki właśnie na rezofoniku.
Autorzy: Roberto Więckowski, FKbB
Karolina Więckowska
Lista utworów
- So far away – 5:12
- Money for nothing – 8:26
- Walk of life – 4:12
- Your latest trick – 6:33
- Why worry – 8:31
- Ride across the river – 6:57
- The man’s too strong – 4:40
- One world – 3:40
- Brothers in arms – 6:59