Okładka do albumu: Deep Purple – In rock

Deep Purple – In rock

Wykonawca: Deep Purple
Okładka: In rock
Tagi: ,

Opis okładki

Okładka czwartej, studyjnej płyty Deep Purple znakomicie oddaje podwójne znaczenie tytułu „In rock”. Może to być istnienie w muzyce, może być w skale, a tym razem jest jedno i drugie. Na okładce znalazł się obraz Góry Rushmore, szczytu położonego w paśmie Black Hills w Dakocie Południowej w USA. W latach 1927 – 1941 wykuto tam w granitowej skale ogromne głowy czterech amerykańskich prezydentów, a dzieło nazwano Mount Rushmore National Memorial.

Okładka to wariacje na temat tego pomnika. Głowy prezydentów USA zostały zastąpione podobiznami muzyków Deep Purple. Od lewej są to wokalista Ian Gillan, gitarzysta Ritchie Blackmoore, klawiszowiec Jon Lord, basista Roger Glover i perkusista Ian Paice. Wszyscy są pomnikowo poważni, wszyscy zdają się patrzeć idealnie na wprost, wszyscy mają długie włosy. Sama Rushmore zajmuje niemal całą okładkę, jedynie u góry, nad szczytem rozciąga się pasek bezchmurnego nieba. Raczej płaska grań jest podzielona na dwie, nierówne części niewielkim załamaniem. W pierwszej, szerszej części znalazły się podobizny trzech muzyków, w drugiej – dwóch pozostałych. Na dole, mniej więcej w linii załamania grani, u podnóża zbocza piętrzy się zwałowisko kamieni. Całość jest utrzymana w piaskowo-beżowym kolorze skały.

I to wszystko jeśli chodzi o samo przedstawienie. Możliwości interpretacji, wynikających z sięgnięcia przez zespół po ten konkretny kawałek świata, jest znacznie więcej… A sama płyta do dziś jest powszechnie uznawana za jeden z trzech najlepszych albumów Deep Purple. To na „In rock” znalazło się między innymi wielkie „Child in time”.

Autorzy: Roberto Więckowski, FKbB
Karolina Więckowska

Lista utworów

Strona A

  1. Speed king – 5:49
  2. Bloodsucker – 4:10
  3. Child in time – 10:14

Strona B

  1. Flight of the rat – 7:51
  2. Into the fire – 3:28
  3. Living wreck – 4:27
  4. Hard lovin’ Man – 7:11