David Bowie – Aladdin Sane

Wykonawca: David Bowie
Okładka: Aladdin Sane

Opis płyty:

Aladdin Sane to szósta płyta w karierze Davida Bowie. Na okładce znalazło się zdjęcie piosenkarza wykonane na białym tle. Na fotografii widać twarz, szyję, ramiona i górną część klatki piersiowej piosenkarza. Bowie jest nienaturalnie blady. Jego jasna skóra ma różowo-fioletowy odcień i kontrastuje z ciemnorudymi włosami, zaczesanymi wysoko do góry. Z przodu włosy obcięte są dość krótko, z tyłu dłuższe kosmyki opadają na kark.

Na zdjęciu Bowie ma neutralny wyraz twarzy i zamknięte oczy. Powieki pomalowane ma na czerwono. Brwi są zupełnie niewidoczne – zgolone lub ukryte pod makijażem. Piosenkarz lekko pochyla głowę do przodu. Na twarzy ma namalowaną czerwoną błyskawicę, biegnącą od środka czoła w dół, przez prawe oko, górną część nosa i prawy policzek. Zewnętrzny brzeg błyskawicy podkreślony jest niebieską linią. Podobna błyskawica pojawia się między innymi na strojach scenicznych Bowiego, kiedy występował jako Ziggy Stardust.

W naturalnym zagłębieniu skóry na lewym obojczyku piosenkarza połyskuje jaśniejsza plama trudnego do zidentyfikowania płynu, od którego właśnie zaczyna oddzielać się i spływać w dół jedna kropla. Niżej, na klatce piersiowej, czerwono-niebieskimi literami zapisany jest tytuł płyty. Takich samych – czerwonych na dole i niebieskich na górze – liter użyto do zapisania w prawym górnym rogu okładki nazwiska artysty.

Pola Zygmunt

Lista utworów:

Strona A
1. Watch That Man
2. Aladdin Sane
3. Drive-In Saturday
4. Panic in Detroit
5. Cracked Actor

Strona B
1. Time
2. The Prettiest Star
3. Let’s Spend the Night Together
4. The Jean Genie
5. Lady Grinning Soul