Okładka do albumu: Czesław Śpiewa – Grać nie srać

Czesław Śpiewa – Grać nie srać

Wykonawca: Czesław Śpiewa
Okładka: Grać nie srać

Opis okładki

Grać nie srać to koncertowy album polsko-duńskiego zespołu Czesław Śpiewa. Założycielem i frontmanem grupy jest Czesław Mozil.

Autorką, namalowanej w pięciu kolorach okładki jest Joanna Gniady, leworęczna 😉 ilustratorka i plakacistka z Wrocławia.

Na samym środku obwoluty, na czarnym tle, rośnie bezlistne drzewo. Ma nietypowy, malinowo-fioletowy kolor, jest bajkowe, nieoczywiste. Na konarze widnieje prościutka tarcza strzelnicza, stanowią ją dwa białe okręgi i kółko w środku. Wokół drzewa chaotycznie latają białe strzały.

Bezlistne drzewo jest zamieszkałe, a przynajmniej stanowi doskonałe miejsce do zabawy. Wśród gałęzi baraszkuje siedem ludzików/ postaci. Tak, jak drzewo są bajkowi i są kolorowi – najczęściej barw dostarcza im ubranie, ale zdarza się też, że kolorowa jest po prostu ich skóra. Co jednak ważne, nie są to wszystkie kolory świata, barw jest zaledwie kilka – malinowy, fioletowy, musztardowy, niebieskoszary, czarny, biały.

Wszystkie ludziki wyraźnie czują się swobodnie. Wiszą lub leżą na gałęziach, niekiedy traktują je jak drążek, przez który można się przewiesić. Grawitacja nie ma do nich dostępu, nawet najbardziej wymyślne czy wymagające dużej siły pozycje zdają się nie sprawiać im najmniejszego kłopotu. Ludziki obsiadły drzewo niemal dokoła – od najniższych gałęzi po jednej i drugiej stronie pnia, po jego wierzchołek. Postaci mają różny wiek, zdecydowaną większość stanowią młode ludzienki, ale na samej górze stoi pan z bródką. Wśród młodych są zarówno dziewczyny, jak i chłopaki, Wszyscy są ubrani raczej lekko, sukienki, spodnie i raczej cienkie bluzy, niekiedy koszulki. Niektórzy mają jakieś nakrycie głowy –czapkę, kapelusz czy nauszniki lub jedynie kwiat we włosach.

W lewym dolnym rogu widnieje nazwa zespołu Czesław śpiewa, w dwóch wierszach. Litery są w kolorze malinowo-fioletowym. W prawym natomiast tytuł płyty Grać nie srać, w trzech wersach, gdzie pierwszy i trzeci są w kolorze musztardowym, a środkowy w szaroniebieskim. Wszystkie czcionki są stylizowane na dziecięcą kaligrafię rodem z Elementarza Mariana Falskiego.

Autor: Piotr Siła

Lista utworów

 1. Wesoły kapelusz – 5:09
 2. Piosenka dla pajączka – 5:12
 3. Żaba tonie w betonie – 4:32
 4. A jednak – 5:07
 5. Do Laury – 7:00
 6. Pipe dreams – 2:43
 7. The tournus – 5:10
 8. Ucieczka z wesołego miasteczka – 6:39
 9. Kradzież cukierka – 5:45
 10. Krucha blondynka – 3:33
 11. One – 1:17
 12. Not the first not the last one – 4:31
 13. Postój zimowy – 8:47
 14. Caesia & Ruben – 5:19