Bruce Springsteen – Born in the USA

Wykonawca: Bruce Springsteen
Okładka: Born in the USA

Na okładce znalazło się zdjęcie artysty wykonane przez słynną fotografkę Annie Leibovitz. Nie jest to typowe zdjęcie portretowe czy fotografia całej postaci. Springsteen stoi tyłem do widza, a w kadrze mieści się tylko fragment sylwetki – od łopatek do połowy ud. Mężczyzna stoi na tle biało-kremowych i czerwonych poziomych pasów. Możemy się domyślać, że jest to fragment lekko pożółkłej flagi USA. Na zdjęciu zmieściło się 6 z 13 pasów, a więc flaga, której użyto jako tła musiała być bardzo duża.

Springsteen ma na sobie biały podkoszulek, niebieskie przecierane jeansy i ciemny skórzany pasek z metalowymi ozdobami. Z tylnej prawej kieszeni spodni wystaje czerwona, wysłużona czapka z daszkiem. Piosenkarz stoi umieszczając ciężar ciała na lewej nodze. Lewa ręka swobodnie zwisa wzdłuż ciała. Prawa ręka jest z przodu i pozostaje w cieniu, a jej dłoń jest niewidoczna. Poskutkowało to powstaniem dość kontrowersyjnej interpretacji tej fotografii, głoszącej, że zdjęcie przedstawia piosenkarza oddającego mocz na flagę. Springsteen zdementował tę plotkę.

Wielokrotnie też opowiadał o samej sesji i żartował z siebie. Podkreślał, że pierwotnie chciał, by na okładce znalazła się jego twarz, ale po przejrzeniu wszystkich fotografii okazało się, że dużo bardziej atrakcyjne są jego, ubrane w jeansy, pośladki.

Autorka: Pola Zygmunt