Okładka do albumu: Black Sabbath – Live evil

Black Sabbath – Live evil

Wykonawca: Black Sabbath
Okładka: Live evil

Opis okładki

To pierwszy oficjalny album koncertowy zespołu. Wprawdzie dwa lata wcześniej ukazała się płyta „Live at last”, ale stało się to bez wiedzy i zgody muzyków i jest płytą nieoficjalną. „Live evil” została nagrana podczas koncertów w Dallas, Seattle i San Antonio, promujących płytę „Mob Rules”. W tym czasie zamiast Ozzy’ego Osbourne’a w Black Sabbath śpiewał Ronnie Dio.

Okładka jest mrocznym obrazem, na którym z morza wychodzi kilkanaście postaci, a czarne zachmurzone niebo przeszywa błyskawica. Obraz umieszczony jest w wąskiej czarnej ramce.

Burza jest coraz bliżej lądu, nadciąga od strony morza, tak jak szereg postaci. Już teraz jasna błyskawica przecina niebo, właściwie zaczyna się od dwóch błyskawic, które łączą się tuż nad horyzontem i jako jedna uderzają w powierzchnię morza. Postacie wyprzedzają burzę, są bliżej. Brną zapamiętale, a każda coś symbolizuje, każda ma znaczenie, każda to słowa i muzyka. Od lewej strony: biały mężczyzna z ciemnymi włosami z przodu krótkimi, z tyłu spadającymi niedbale na kark. Ubrany jest w biały kaftan bezpieczeństwa z rękawami związanymi za plecami. Krzyczy. To „Paranoid”. Za nim ciemnoskóry szaman „voodoo”. W prawej ręce trzyma rytualną laskę, w lewej włócznię. Jest Ubrany w biały pióropusz, maskę z kocimi wibrysami, naszyjnik na nagim torsie i coś w rodzaju spódnicy. Obok mężczyzny w kaftanie stoi pochylony diabeł – czerwony, z rogami i spiczastymi uszami. Na plecach ma czarne skrzydła, a w dłoniach trzyma żar – ogień piekielny. Szczerzy zęby w diabolicznym uśmiechu. Za nim biała postać w białej szacie, z białymi skrzydłami i białą poświatą nad głową. Ręce wyciągnięte, twarz skupiona, oczy przymknięte. Bez dwóch zdań to anioł. Anioł i diabeł, „Heaven and Hell”. Na samym środku i najbliżej brzegu stoi ogromny rycerz w czarnej zbroi i hełmie z opuszczoną przyłbicą. Dłonie zaciska na wysokości brzucha na ogromnym mieczu, skierowanym ostrzem do góry. Klinga emituje niesamowity blask. Końcówka ostrza jest czarna. To kolejny utwór, to „Neon Knights”. Tuż za rycerzem podąża żołnierz amerykański w hełmie moro i koszuli khaki, przed sobą trzyma karabin. Żołnierz ma głowę świni, a więc mamy „War Pigs”. Przy prawej krawędzi stoi postać w białym upstrzonym czerwonymi i brązowymi plamami chałacie i białym zawoju na głowie. Spod zawoju widać tylko nos i usta, postać trzyma bicz – w prawej ręce uchwyt, w lewej końcówkę sznura. To „Mob Rules”. Kawałek dalej jest jeszcze Postać zawinięta w czarną szatę z kapturem, z niewidoczną twarzą, przed sobą trzyma coś świecącego. To aż dwa utwory, to „Black Sabbath” i „N.I.B”. Obok stalowy kulturysta, pręży muskuły, prawdziwy „Iron Man”. I jeszcze trójka dzieci, nie idą, płyną, wiosłują zapamiętale, ale ich łódź to trumna. To znowu dwa utwory, to „Children of the Sea” i „Children of the Grave”. Błyskawica to też muzyka, też słowa, to „E5150”. W lewym górnym rogu widnieje napis niebieską czcionką: w pierwszym wierszu większą czcionką „Black Sabbath”, a w drugim nieco mniejszą „live evil”. Tytuł jest palindromem; wyraz „live” czytany od końca daje wyraz „evil”, czyli tytuł w obie strony czyta się tak samo.

To jednak nie koniec. Są jeszcze dwa ukryte utwory, ale by je zobaczyć, należy zajrzeć na tylną stronę okładki. Wciąż tam szumi morze, ale nikogo tam nie ma. Na wodzie unosi się jedynie gitara akustyczna. Kolejny utwór, tym razem „Fluff”. I jeszcze niebo, po tej stronie bezchmurne, z gwiazdami, a ściślej z Krzyżem Południa. Mamy więc komplet, bo jest „The Sign of the Southern Cross”. Na tle morza w dwóch kolumnach, białą czcionką, wypisane są tytuły utworów, nazwiska muzyków i innych osób, bez których płyta by nie powstała. Są wśród nich twórcy tej okładki, Paul Clark, Jay Vigon, Stan Watts oraz fotografowie Mark Weiss i Pat Harbron.

Panowie, dobra robota!

Autor: Andrzej Zugaj

Lista utworów

 1. E5150 – 2:21
 2. Neon Knights – 4:36
 3. N.I.B. – 5:09
 4. Children of the Sea – 6:08
 5. Voodoo – 6:07
 6. Black Sabbath – 8:39
 7. War Pigs – 9:19
 8. Iron Man – 7:29
 9. The Mob Rules – 4:10
 10. Heaven and Hell – 12:04
 11. Sign of the Southern Cross/Heaven and Hell (Continued) – 7:15
 12. Paranoid – 3:46
 13. Children of the Grave – 5:25
 14. Fluff – 0:59