Okładka do albumu: Amy Winehouse – Frank

Amy Winehouse – Frank

Wykonawca: Amy Winehouse
Okładka: Frank

Opis okładki

Młoda czarnowłosa kobieta wyprowadza psy na wieczorny spacer. To debiutancka płyta <Amy Winehouse. Dobrze przyjęta, daje przedsmak wielkiego sukcesu, który będzie udziałem następnego albumu.

Na okładce umieszczono zdjęcie wokalistki zrobione wieczorem lub w nocy, podczas spaceru z psami.

Amy stoi po lewej stronie, jest uśmiechnięta, jakby zamyślona, spojrzenie wędruje gdzieś w bok. Czarne włosy wtapiają się w tło. Artystka ma mocny makijaż, ubrana jest w siateczkową, różową sukienkę z krótkimi rękawami i szerokim dekoltem w łódkę. Prawy rękaw zsunął się z barku, odsłaniając szyję, fragment ramienia i klatki piersiowej. Przez sukienkę prześwituje biały biustonosz bez ramiączek. Poniżej biustu kobietę przesłania cień, jakby ktoś stanął przed jasno oświetlającą ją latarnią, tak, że widoczne są jeszcze tylko kawałek lewego biodra i lewa ręka. W opuszczonej lewej ręce Amy trzyma dwie smycze, zdobione różnokolorowymi, jaskrawymi trójkątami, ułożonymi zygzakowato. Jedna smycz wychodzi poza dolną krawędź, a na drugiej, za plecami kobiety stoi mały, czarny pies. Jest odwrócony tyłem, ma spiczaste uszy i sterczący w górę krótki ogon. Pies stoi na chodniku, z wmurowanymi szklanymi kwadratami. Po prawej stronie ceglana ściana budynku i fragment bramy, być może do magazynu. Po lewej stronie, za plecami Amy, dolny fragment czarnej latarni i dwa światła w czarnej ulicy – żółte i czerwone. Prawdopodobnie są to światła przejeżdżającego samochodu.

Na dole okładki dużą czcionką napisane są trzy słowa w trzech wierszach. Na biało Amy, Winehouse, a na różowo – Frank. Tytuł płyty jest w tym samym kolorze, co sukienka artystki.

Tytuł można interpretować dwojako, w zależności od tego, jaką literą się zaczyna. Jeśli wielką, jest to hołd złożony Frankowi Sinatrze, którego twórczość była dla Amy Winehouse inspiracją. Jeśli małą – frank znaczy szczery, a takie właśnie teksty pisała artystka do swych piosenek.

Autor: Andrzej Zugaj

Lista utworów

 1. Intro / Stronger than me – 3:54
 2. You sent me flying / Cherry – 6:50
 3. Fuck me pumps – 3:20
 4. I heard love is blind / Teo licks – 2:10
 5. (There is) no greater love – 2:47
 6. In my bed – 5:17
 7. Take the box – 3:20
 8. October song – 3:24
 9. What is it about men – 3:29
 10. Help yourself – 5:00
 11. Amy Amy Amy / Outro / Moody’s mood for love / Know you now – 13:16