Jesteś na stronie: Led Zeppelin – odsłuch płyty IV

7 grudnia, o godz. 17:30 zapraszamy na spotkanie wokół czwartej płyty Led Zeppelin z tłumaczeniem na pjm. Wydarzenie poprowadzi Robert Więckowski z Fundacji Kultury Bez Barier, pomysłodawca projektu Rock`AD`Roll. Wstęp jest bezpłatny, obowiązują zapisy:

Zapisy

Miejsce:

 Czytelnia Elektra w Mazowieckim Instytucie Kultury, Elektoralna 12

O projekcie:

„IV” Led Zeppelin jest częścią projektu Rock’AD’Roll, którego celem jest otwarcie świata muzyki na potrzeby osób niewidomych i g/Głuchych. Osobom niewidomym i niedowidzącym udostępniamy wizualne kody muzyki poprzez audiodeskrypcję teledysków i okładek płyt. Osobom g/Głuchym organizujemy koncerty i przekłady tekstów utworów muzycznych na polski język migowy.

Opis płyty:

Led Zeppelin IV – czwarty album zespołu rockowego Led Zeppelin, wydany w 1971.Jeśli Led Zeppelin i Led Zeppelin II uznać za albumy bluesowe i hardrockowe, a Led Zeppelin III za koncentrujący się na folku, to niezatytułowany album należy traktować jak połączenie rozwijanych na trzech poprzednich wydawnictwach stylów. Hard rock odnaleźć można w przeboju „Black Dog” oraz w nieco funkowym „Four Sticks” (nazwa utworu wzięła się stąd, że Bonham podobno grał w nim na perkusji czterema pałeczkami). Do bluesa zbliżony jest utwór „When the Levee Breaks”, utrzymany w przygnębiającym, apokaliptycznym nastroju, opowiada o losach człowieka, który stracił swój dom (z powodu przerwania tamy) i musi opuścić rodzinne strony. Jimmy’ego Page’a grającego na gitarze akustycznej można usłyszeć w balladzie „Going to California”, a także w folkowym utworze „The Battle of Evermore”. Utwór ten oparty jest na delikatnych dźwiękach mandoliny Johna Paula Jonesa. Robert Plant łączy tu swe siły z wokalistką Sandy Denny. Mimo tego eklektyzmu najbardziej znanym utworem z albumu jest „Stairway to Heaven”, Rozpoczyna się on dźwiękami gitary akustycznej, później stopniowo zwiększa tempo, by w finale przejść w czysty hard rock z ekspresyjnym wokalem i charakterystycznym solo Page’a. Czwarty album Led Zeppelin sprzedał się do dziś w ponad dwudziestomilionowym nakładzie. [ opis pochodzi ze strony winylownia.pl]

Partnerzy:

Akademia Młodych Głuchych, Arto Music&Media